ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 14:16

Çaldıran'ın gönül elçileri göreve hazır


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen ‘Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri ve Koruyucu Aile Projesi’ Çaldıranlılara anlatıldı. Gönül Elçileri Projesi'nin Van'da yürütülmesini koordine eden Van Valisi Münir Karaloğlu'nun eşi Sevim Karaloğlu, ilçedeki kadınlara, "Yetim ve öksüzlerimizin, yaşlı ve kimsesizlerimizin, hasta ve bakıma muhtaç insanlarımızın, kadın ve engellilerimizin gözleri yolda gönül elçilerini, sizleri, beklediğini unutmayınız." dedi.

Daha önce Van merkezde sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti, kanaat önderleri ve vatandaşlara tanıtılan ‘Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri ve Koruyucu Aile Projesi’ bu kez ilçelerde tanıtılmaya başlandı. Çaldıran ilçesindeki tanıtım toplantısı Sosyal Destek Programı (SODES) projesi yaptırılan ‘Kadın Destek Merkezi (KADEM)'nde yapıldı.

Van Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Nurcan Altun, 'Gönül Elçileri ve Koruyucu Aile Projesi' hakkında katılımcılara bilgi verdi. Daha sonra Çaldıran Kaymakamı İbrahim Dündar’ın eşi Melek Dündar, ilçenin genel durumu ve yapılan projeler hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Gönül Elçileri Projesi'nin Van'da yürütülmesini koordine eden Van Valisi Münir Karaloğlu'nun eşi Sevim Karaloğlu da konuşmasına, Yunus Emre’nin, "Ben gelmedim dava için, Benim işim sevgi için, Dost'un evi gönüllerdir, Gönüller yapmaya geldim" dizeleriyle başladı. Çaldıran’a gönüller yapmak için geldiklerini belirten Karaloğlu, Gönül Elçileri Projesi’nin gönüllülük esasını ve çevreye duyarlılığı öngördüğünü kaydetti.

“ÇALDIRAN'IN HAVASI SOĞUKTUR AMA İNSANLARI SIMSICAKTIR”

Amaçlarının, toplumsal kalkınmayı sağlamak olduğunu ifade eden bayan Karaloğlu, şunları kaydetti: “Amacımız; toplumsal kalkınmayı sağlamak için el birliği, güç birliği ve gönül birliği yaparak yardıma ve desteğe muhtaç insanımıza el uzatmaktır. Bu işi en güzel şekilde yapabileceğimiz yerlerden birinin de Çaldıran ilçemiz olduğu inancıyla buradayız. Neden mi? Çünkü bizler biliyoruz ki Çaldıran'ın havası soğuktur, kışı ağırdır. Ancak buna karşın insanı sımsıcaktır, yüreği geniştir, yardımsever ve misafirperverdir. Çaldıranlı hemşehrilerimiz ve Çaldıran'ın suyunu içen, ekmeğini yiyen insanımız; komşuya, fakire, yetime sahip çıkmayı emreden bir dinin mensubu olduğunun bilincindedir.” diye konuştu.

“HASTA VE BAKIMA MUHTAÇ İNSANLARIMIZ, GÖNÜL ELÇİLERİNİ BEKLİYOR”

Çaldıran halkının, “Düşenin elinden tut ki sen de düştüğün zaman tutunacak bir el bulasın.” vecizesini hayatına hayat kıldığını belirten Karaloğlu, “Bu nedenle bizler yetkili kişi ve kurumlar olarak, sizlere yalnızca detaylar ve uygulamalar hakkında bilgi vereceğiz. Devamını sizler zaten getirirsiniz. Yetim ve öksüzlerimizin, yaşlı ve kimsesizlerimizin, hasta ve bakıma muhtaç insanlarımızın, kadın ve engellilerimizin gözleri yolda gönül elçilerini, sizleri, beklediğini unutmayınız. Bu inanç ve bilinçle, buradan çıkar çıkmaz işe başlayacağınıza inanıyoruz. Evet bizler, Gönül Elçileri olarak gönüller yapmak amacıyla yola revan olacağız. Yalnızca bununla yetinmeyecek; komşularımıza, iş arkadaşlarımıza, akrabalarımıza, tanıdıklarımıza da haber verecek, projeyi anlatacak, onları da bu kutlu halkanın birer ferdi yapacağız.” şeklinde konuştu.

43 KADINA OKUMA-YAZMA BELGESİ

Sevim Karaloğlu, Kadın Destek Merkezi’ndeki programın ardından, Gençlik Eğitim Merkezi’ne geçti. Burada ilk olarak lise öğrencilerinin ücretsiz olarak faydalandıkları etüt sınıflarını gezerek, öğrencilere çeşitli hediyeler dağıtan Karaloğlu, konferans salonu ve diğer kursların yer aldığı bölümleri gezdi.

Öğretmen ve öğrencilerin oluşturduğu müzik dinletisi, 40 bayan öğretmenin Çaldıran’da öğrendiği Karadeniz yöresine ait folklor gösterisini izleyen Karaloğlu, daha sonra Toplum Merkezi’ne geçti. Burada okuma yazma kurslarında başarılı olan 43 kadına sertifika ve hediyelerini veren Karaloğlu, okuma yazma kursuna devam eden kadınların bulunduğu sınıfı ziyaret ederek onlara hediyeler verdi. Aşçılık kursunun verildiği mutfağı ziyaret eden Karaloğlu, dikiş nakış kursu ve kütüphaneyi de ziyaret etti.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER