ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 17:11

Büyükşehir, tarihi çeşmelerin su kaynaklarını korumaya alıyor

Büyükşehir, tarihi çeşmelerin su kaynaklarını korumaya alıyor


Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü, tarihi çeşmelerin kaynak sularının kaybolmaması ve korunması amacıyla söz konusu çeşmelerin hatlarını çelik borularla koruma altına altına almaya başladı.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, altyapı çalışmalarında şehrin tarihi varlıklarından olan çeşmeleri koruma altına alıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’in tarihi çeşmelerin gelecek kuşaklara fiziki olarak ve su varlığı olarak aktarılması yönündeki talimatlarını hayata geçiren ESKİ, tarihi çeşmelere yönelik çalışma başlattı. Tarihi çeşme sularının kaynaklarına ulaşıp çelik borularla su kaynaklarını sağlama alan ESKİ, çeşmelerin bozulan su hatlarını da onarmayı ihmal etmiyor.

"TARİHİ ÇEŞME HATLARINI ÇELİKLEŞTİRİYORUZ"

ESKİ Genel Müdürü Remzi Ertek, kurum olarak tarihi çeşmelere yönelik özel bir çalışma programı oluşturduklarını söyledi. Ertek, şehir merkezindeki 14 tarihi çeşmenin kaynağının korunması için çalışma içerisine girdiklerine değinerek, "Saray Bosna Caddesi’nde Yazıcı Çeşmesi, Dört güllü, Çukur çeşme ve aşağısındaki 14 çeşmenin su kaynağını korumaya yönelik çalışma gerçekleştiriyoruz. Çökmelerden dolayı tarihi Yazıcı Çeşmesi’nin suyu yatak değiştirmişti. Biz çalışmamızla 100 metrelik mesafeyi çelik boru içine alıyoruz, yüzeyden sızan sular suyu kirletmesin diye. Yağan yağmurlar ve çevrede oluşan kirlilik bu hattı tehlikeye sokuyordu. ESKİ olarak anında ilgili yere müdahale ederek oluşturduğumuz özel çalışma programıyla tarihi Yazıcı Çeşmesi ve ona bağlı olan 14 çeşmenin hattını koruma altına aldık, dışarıdan çeşmelerin hattına sızabilecek olası suları da önlemiş olduk. Böylelikle halkımız daha sağlıklı ve temiz çeşme sularını içebilecek." dedi.

Remzi Ertek, söz konu çalışmanın Çamlık Cami mevkisine kadar devam ettiğini belirterek, "Çalışmamız genel bölgeleri kapsıyor. Orman Bölge Müdürlüğü ve Çamlı Cami’nin bulunduğu çeşmenin hattı da Saray Bosna’dan geçiyor. Kısacası tarihi çeşme hatlarını çelikleştiriyoruz." diye konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER