ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 16:09

Büyükşehir, astronot ve şövalye ile çöpe savaş açtı


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, şehirde uzun zamandır devam eden çöp sorununa karşı savaş açtı. Belediye hazırladığı billbordlarda ‘astronot, sihirbaz, robot, uzaktan gelen kadın ve şövalye’ figürleri kullanarak, “Bu şehri kim kirletiyor” sloganıyla temizlik çalışması başlattı.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek, temizlik kampanyası çerçevesinde Gazeteciler Cemiyeti'nde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir, Sur, Bağlar ve Kayapınar ilçe belediyelerinin toplam bin 188 kişinin haftanın 7 günü gece gündüz çalıştığını belirten İpek, belediyenin 107 çöp toplama, 22 yol süpürme aracına sahip olduğunu söyledi. Diyarbakır'da bir günde 750 ton çöpün toplandığını kaydeden İpek, birçok bölgede 24 saat 3 vardiya halinde çöplerin toplandığını dile getirdi.

Kentin temizliği için yılda 46 milyon liranın harcandığını dile getiren İpek, büyük bir hızla devam eden inşaat çalışmalarının kirlilik yükünün oluşmasında baş aktörlerden biri olduğunu dile getirdi. İpek, "Yurttaşlarımızın çöp bırakma saatlerine riayet etmemesinin en önemli kirletici unsur olduğunu söyleyebilirim. Oysaki bu kentte her ilçenin belli bir çöp çıkarma saati var. Çöp araçlarımız belli bir saatten sonra ana ve arterlere girerek çöpleri topluyor. Ancak yurttaşlarımız nedense bu saatlere riayet etmiyor ve belirlenen saatin dışında çıkarılan çöpler ne yazık ki orada bekliyor. Seyir halindeki gerek toplu taşıma araçlarından gerekse bireysel araçlardan yollara rastgele çöp atılması, ocakbaşı faaliyeti yürüten esnafın küllerini caddelere atması kentin en önemli kirletici unsurlarından birisi." dedi.

Şehirde 11 adet hamarat olarak tabir edilen yol süpürme aracının gece, 3 süpürme aracının da gündüz faal olarak çalıştığını belirten İpek, şu ifadelere yer verdi: "Yine yaptığımız ihale kapsamında 800 çöp kovası aldık. Bunlardan 300 adet ayaklı çöp kovasını okullara ve kurumlara vereceğiz. Ana arterlerde elektrik direklerine de ısıya dayanıklı kompozit olarak tabir edilen 300 adet çöp kovası yerleştireceğiz. Yine 200 adet özel tasarım çöp kovasını cazibe caddelere yerleştireceğiz”

Geçmiş yıllarda çöp konteynerlerinin kentin her yerinde olduğunu ancak güvenlik gerekçesiyle bunların kaldırıldığını ifade eden İpek, “Artık güvenlik sorunu kalmadığı için çöp konteynerlerini tekrar yerleştireceğiz. Katı Atık Entegre Tesisi Projemiz nihayet onaylandı. Bu projemizle katı atıklar kaynağında ayrıştırılarak tesise ulaştırılacak. Çınar ilçemizin Sevindik köyüne kurulacak tesisimiz, 34 milyon avroyu aşkın bir fona sahip. Bu bütçenin yüzde 78'ini AB finanse ediyor. Bu büyük tesisin 2015 yılında faaliyete geçmesini hedefliyoruz.”diye konuştu.

"Kampanyamızda yurttaşlarımızla birebir temas halinde olacağız." diyen İpek, kampanya kapsamında televizyonlarda ve radyolarda sürekli olarak temizlikle ilgili filmlerin yayınlanacağını aktardı. İpek, "Diyarbakırlı yurttaşlarımıza onlar için hazırladığımız promosyon ürünleri hediye edecek, bu kenti neden temiz tutmaları gerektiğini anlatacağız. Sokaklarımıza çöp atanları uzaklarda aramayalım. Diyarbakır sokaklarını bu kentte yaşayan bizler kirletiyoruz. Lütfen sokaklarımıza çöp atmayalım. Kentimize sahip çıkalım.” uyarısında bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER