ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2014 Pazartesi 17:33

Büyükkılıç: Kültür miraslarını gelecek nesillere bırakıyoruz

Büyükkılıç: Kültür miraslarını gelecek nesillere bırakıyoruz


Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, tarihe dokunarak Anadolu yapılarını onardıklarını ve günümüzün hizmetine sunduklarını böylece Anadolu’nun bu kültür mirasını gelecek nesillere de aktardıklarını söyledi.

Melikgazi Belediye sınırları içerisinde 800 civarında Kayseri Kültür Envanterine kayıtlı tarihi yapı ve SİT alanı bulunduğunu hatırlatan Başkan Memduh Büyükkılıç, “Melikgazi Belediyesi olarak tarihe olan saygımız ve sahiplenmemiz tescillenmiştir. Çünkü Çayırağası konağını restore ederek bilimin hizmetine sunduk. Şu anda Bağpınar da tarihi çeşme ile köprüyü, Yanıkoğlu mahallesinde yer alan Babük Bey ile Emir Şahap Yapılarını aslına uygun olarak onarmaktayız. Gesi Güney Mahallesi Merkez İlkokulunun projesi çizilmektedir. Şehit Nazımbey Mahallesinde bulunan Jandarma Konağı restore planı çizilmektedir. Şu anda ise Tacettinveli Mahallesinde bulunan tarihi Kiçikapı Konağı yine aslına uygun olarak onarılmaktadır. Yapıların aslına uygun onarım çalışması sonrası bina Kayseri mimarlar Odasının tahsis edilecektir ” dedi.

Tacettinveli Mahallesinin Kayseri’nin merkezinde yer alan ve birçok tarihi mekâna ev sahipliği yapan mahalle olduğunu ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, Kiçikapı Konağının Kayseri kültür yolu projesi kapsamında önemli olduğunu ve bu yol güzergahında yer aldığını Kayseri Lisesi, Kiçikapı Kayseri Evleri kapsamında bulunduğunu kaydetti.

Başkan Memduh Büyükkılıç, Kiçikapı Konağının 100 m2 zemin üzerinde bodrum artı 2 katlı taş yapı olarak aslına uygun olarak onarılacağını ve iç mekânın da Eski Kayseri ev eşyaları ile donatılacağını sözlerine ekledi.

Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Başkanı Eda Velibaşoğlu ise Melikgazi Belediyesi’nin bu anlamlı hizmeti ile Mimarlar Odasının Tarihi bir yapıda tarihine yakışır bir hizmet vereceğini bundan dolayı da Başkan Memduh Büyükkılıç’a teşekkür ettiklerini söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER