ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 17:42

"Bütün kesimlerinin desteği çok önemli"

"Bütün kesimlerinin desteği çok önemli"


Adıyaman’da 'Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası' çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Vali Mahmut Demirtaş, trafik kazalarını en az seviyeye indirmek, trafik güvenliği sağlamak için başta yazılı ve görsel basın olmak üzere, toplumun bütün kesimlerinin destek ve katkılarının çok önemli olduğunu bildirdi.

Karayolu Trafik Güvenliği Haftası etkinlikleri kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Polisevi'nde düzenlenen törene Vali Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, Garnizon Komutanı Albay Yusuf Yalçın, İl Emniyet Müdür Vekili Erol Etlik, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile polis, jandarma ve zabıta trafik ekipleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan İl Emniyet Müdür Vekili Erol Etlik, "Kara yolları can ve mal güvenliğinin sağlanması, insanların bireysel ve toplumsal duyarlılığının artırılması, trafik bilincinin oluşturulması ve geliştirilmesi amacıyla tüm dünyada her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü 'Karayolu Trafik Güvenliği' günü ve bugünü takip eden hafta ise Karayolu Trafik Haftası olarak kabul edilmektedir.” dedi.

Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan da teknolojinin günden güne baş döndürücü bir hızla değiştiği, kara taşıtların çoğalması ve insanların hayat standartlarının yükselmesi ile eskiden bir aile ancak bir otomobil sahibi olurken, şu anda fert başına birer otomobil düştüğünü belirtti. Büyükaslan, bu gelişmelerle birlikte trafikte büyük sıkışmalar yaşandığını ifade etti. Büyükaslan, ülkede son yıllardaki ekonomi ve diğer alanlardaki başarı ile beraber karayolundaki yoğunluğun da arttığını kaydetti.

Vali Mahmut Demirtaş ise trafik güvenliğinin sağlanabilmesi ve devam ettirilebilmesi amacıyla, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de bu yıl çeşitli etkinliklerle bu haftayı kutlayacaklarını belirtti. Demirtaş, trafik kazalarını, sayıları ve sonuçları itibariyle en az seviyeye indirmek, trafik güvenliği ve düzenini sağlamak için ilgili kurum ve kuruluşların yanı sıra başta yazılı ve görsel basın olmak üzere, sivil toplum kuruluşları ve toplumun tüm kesiminin destek ve katkılarının çok önemli olduğunu ifade etti. Demirtaş, şöyle dedi: "Çünkü trafikteki sorunlara yönelik kalıcı çözümler ancak sağlam temellere dayanan ve toplumu içine alan etkili ve planlı projelerin uygulamaya konulması ile mümkündür. Bir toplumun uygarlık seviyesi o toplumun trafik düzeyi ile doğru orantılıdır. Yani bir toplumda ne kadar az kaza oluyorsa toplum o kadar uygar ve kalkınmış demektir.”

Konuşmaların ardından, ‘Karayolları Trafik Haftası’ nedeniyle liseler arası kompozisyon ve slogan yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilirken, trafiğin düzenlenmesinde ve denetlenmesinde üstün gayret sarf eden jandarma, emniyet ve zabıta trafik görevlilerine başarı belgeleri verildi. Tören alanında makam aracıyla ayrılan Vali Mahmut Demirtaş ise toplumun bütün kesimlerine emniyet kemerinin önemine dikkat çekmek amacıyla emniyet kemerini takarak alandan ayrıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER