ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 13:50

Bütçe oluşturmanın detayları UİB’de ele alındı

Bütçe oluşturmanın detayları UİBde ele alındı


Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), ‘Bütçe Oluşturma’ semineri düzenledi.

Uludağ İhracatçı Birlikleri(UİB) Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere UİB’e bağlı ihracatçı firmaların temsilcileri yoğun ilgi gösterdi. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Yılmaz tarafından verilen eğitimde, muhasebenin temel kavramları, gelir ve giderin tanınması, bilanço, nakit ve kar ilişkisi, muhasebe sisteminin alt sistemleri, yönetim muhasebesi sisteminin yapısı, finansal muhasebe ile yönetim muhasebesinin karşılaştırılması, maliyet, gider ve harcama kavramları gibi konular ele alındı.

Muhasebenin temel kavramlarını, sosyal sorumluluk, kişilik, işletmenin sürekliliği, dönemsellik, parayla ölçülme, maliyet esası, tutarlılık, ihtiyatlılık, önemlilik, tarafsızlık ve belgelendirme olarak açıklayan Prof. Dr. Fatih Yılmaz, gelir ve giderin, nakit ve tahakkuk esasına göre incelenmesi gerektiğini söyledi.

Tam maliyet esasına dayalı muhasebenin temel amacının üretilen mal veya hizmetlerin birim maliyetlerinin hesaplanması olarak açıklayan Prof. Dr. Fatih Yılmaz, karar almaya yönelik muhasebenin amacının ise alınacak yönetim kararlarının maliyetler üzerindeki etkisini ölçmek olduğunu belirtti.

Ayrıca yüklenebilme durumuna göre maliyetlerin dolaylı ve dolaysız olarak ikiye ayrıldığını ifade eden Yılmaz, şirketlerin toplam maliyetlerinin toplam satış giderlerine eşit olduğu noktayı da “Başabaş Noktası” yani “Kara Geçiş Noktası” olarak tanımladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER