ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 14:39

BUSAT Irak’a çıkarma yaptı


 Bursa Sağlık Turizmi Derneği (BUSAT), Erbil ve Duhok’u kapsayan 4 günlük bir ticari gezi düzenledi.12 kişilik heyete, Ekonomi Bakanlığı’ndan Mete Özbalaban da eşlik etti. Ziyaretlerde sağlık ve turizm alanında işbirliği görüşmeleri yapıldı.

Ziyaretlerde Erbil, Duhok ve Musul Ticaret Odası başkanları ve heyetleriyle görüşen BUSAT Başkanı Dr. Mustafa Esgin ve beraberindeki BUSAT heyeti, sektör temsilcilerine Bursa sunumu yaptı.

Erbil’deki temaslarına Türkiye Başkonsolosluğu’ndan başlayan BUSAT heyeti, Başkonsolos Aydın Selcan ve Ticaret Ataşesi Sayer Erbil’i makamında ziyaret etti. Başkonsolos Selcan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi: “Irak ile Türkiye’nin ticaret hacmi 12 milyar dolara ulaşarak birinci sıraya yükseldi. Şu an Irak’ta faaliyet gösteren şirket sayısı 1100’e ulaştı. İnşaat başta olmak üzere her alanda ticaretimiz artmaya devam ediyor. Bu nedenle ziyaretinizi çok anlamlı buluyorum.”
BUSAT Başkanı Esgin de sağlık ve turizm alanında çok yönlü işbirliği için Erbil’de olduklarını belirterek,”Özellikle sağlık alanında ülkemize gelen medikal turistte Irak destinasyonu ilk sırada. Biz bu ziyaretimizde hem Türkiye’nin hem de Bursa’nın sağlık turizmi pastasını artırmayı hedefliyoruz.” dedi.
SAĞLIK İÇİN BURSA
Kuzey Irak Bölgesel Hükümeti'nin Türkmen asıllı Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi’yi de makamında ziyaret eden BUSAT heyeti, Bursa’nın sağlık ve turizm potansiyeli hakkında bilgi verdi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Çelebi, Irak Bölgesel Yönetimi ile Türkiye arasındaki ilişkilerin sağlam adımlarla ileriye doğru gittiğini ifade etti. Çelebi, "Türkiye bizim için dünyaya açılan kapıdır. Türkiye ile sıfır sorun çerçevesinde daha ileriye doğru her alanda ilişkilerin gelişmesi için çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

Türkiye'den gelen iş adamı heyetlerinin kendilerini memnun ettiğini belirten Çelebi, sağlık ve turizm konusunda da ilişkilerin daha geliştirerek ilerletilmesi gerektiğini söyledi.

Bursa'nın tarihi ve turizm deki önemine dikkat çeken Bakan Çelebi, "Tarih mi istiyorsunuz, yeşillik mi istiyorsunuz, kültür mü istiyorsunuz, sağlık mı istiyorsunuz, Bursa'ya gitmeniz lazım. Ayrıca Türkiye sadece Ankara değil İstanbul değil Bursa gibi önemli şehirlerin de bölgemize tanıtılması lazım." diye konuştu.
Bursa Sağlık Turizm Derneği Başkanı Mustafa Esgin ise gelişen ilişkilere katkı sağlamak için Erbil'de olduklarını söyleyerek Bakan Çelebi’ye İznik Çinisi bir tabak hediye etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER