ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 15:01

Burs'da festival zamanı


Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 52.’si düzenlenen ‘Uluslararası Bursa Festivali’, kentte kültür ve sanat rüzgarı estirecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sanatın dünyanın ortak dili olduğunu belirterek, “52 yıldır yaşatılmakta olan bursa festivali, şehrimizin geleneksel değerleri arasına katılmayı hak eden önemli bir organizasyondur.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘52. Uluslararası Bursa Festivali’ ve ‘20. Fotoğraf Günleri’ programını, Merinos Gölpark’ta düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna açıkladı. ‘Uluslararası Bursa Festivali’nin Bursa’nın 52 yıllık geleneği olduğunu söyleyen Başkan Altepe, 1962 yılından bu yana hayata geçirilen festivalin, kentin onuru ve gururu olduğunu söyledi. Medeniyet kenti Bursa’da kültür ve sanat heyecanının tüm şehre yayılacağını belirten Başkan Altepe, şunları söyledi: “Mimari özellikler, doğal güzellikler tek başına bir şehrin ruhunu anlatmak için yeterli değildir. Şehirler, kültürün ve sanatın sahiplenildiği, yaşatıldığı ve geliştirildiği oranda büyür ve gelişirler. Eğer bir toplumda kültüre ve sanata değer verilmiyorsa, o toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir. Şehrimizin değerlerine sahip çıkmak, onları geliştirip gelecek nesillere aktarmak bizim görevlerimiz arasındadır. Biz yola çıkarken, Bursa’mızı tarihi ve kültürel değerleri ile birlikte yaşanabilir, çağdaş bir dünya kenti yapmak istediğimizi söyledik. Bu yüzden, sosyal yaşantımızı, kültürel hayatımızı canlı tutan bütün faaliyetleri destekliyoruz. Sanat dünyanın ortak dilidir. Bu dilin tüm renkleriyle birlikte harmanlandığı festivallerden biri de Bursa Festivalidir. 52 yıldır yaşatılmakta olan Bursa Festivali, şehrimizin geleneksel değerleri arasına katılmayı hak eden önemli bir organizasyondur. 1962 yılından bu yana şehrimizin gururu olmaktan öte kültürleri buluşturan, uzakları yakınlaştıran, kültür ve sanatı dünya gündemine taşıyan bir gelenektir Bursa Festivali.”

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik de dünyadaki tüm yeni akımları titizlikle taradıklarını ve farklı kültür mozaiklerini Bursalılarla buluşturmak amacıyla güzel bir program hazırladıklarını kaydetti.

Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) Başkanı Nihat Küçük ise Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle 20 yıldır düzenlenen Bursa Fotoğraf Günleri etkinliğine katkıları nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

BKSTV Genel Sekreteri Ahmet Erdönmez, ise dünya müziklerinin en iyi örneklerinin Bursa’da sergileneceğini kaydetti. 20 Mayıs – 1 Haziran arası Bursa Fotoğraf Günleri ve 12 Haziran – 3 Temmuz arası Bursa Festivali, 07 – 12 Temmuz tarihlerinde de 27. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’yla dolu dolu bir yaz geçirileceğini belirten Erdönmez, hemen ardından da bir ay sürecek Ramazan Şenliklerinin başlaması nedeniyle Beyaz Koza Şenliklerinin bu yıl yapılmayacağını da sözlerine ekledi.

12 Haziran Salı Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın açılış konseriyle başlayacak festivalde, Goran Bregoviç, Gökhan Türkmen, Zaz, Sibel Can, İzzet Altınmeşe, Belkis Akkale, Süreyya Davulcuoğlu, Nuray Hafiftaş, Selahattin Alpay, Bedri Ayseli, Huascar Barradas, Gülşen ve Erkan Oğur gibi Türkiye’nin ve dünyanın önemli isimleri Bursalılarla buluşacak.

Festivalin fiyatları 5 ile 35 TL arasında değişen biletleri Biletix´de satılacak olup, biletler 24 Mayıs Cuma günü satışa sunulacak. Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu gişesi ile Atatürk Stadyumu arkasındaki Kültürpark girişi gişesi, Osmangazi Bursaspor Katlı Otoparkı, Çetin Family Nilüfer, Çetin Family Emek ve Çekirge Exxe mağazasında da biletler satılacak.

‘52. Uluslararası Bursa Festivali Programı’
12 Haziran – BBDSO (Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu)
14 Haziran – Goran Bregoviç (Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu)
17 Haziran – Gökhan Türkmen (Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu)
19 Haziran – Zaz (Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu)
21 Haziran – Sibel Can (Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu)
22 Haziran – İzzet Altınmeşe, Belkıs Akkale, Süreyya Davulcuoğlu, Nuray Hafiftaş, Selahattin Alpay, Berdi Ayseli (Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu)
25 Haziran – Muhteşem Süleyman (Atatürk Kongre Kültür Merkezi Osmangazi Salonu)
26 Haziran – Duygu Desovalı, Emir Yeşil & Dolapdere (Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu)
27 Haziran – Huascar Barradas (Kent Müzesi önü Amfi Tiyatro)
28 Haziran – Gülşen (Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu)
29 Haziran – Klezmafour (Kent Müzesi önü Amfi Tiyatro)
30 Haziran – Grup Mecaz& Karagöz Halk Dansları Topluluğu (Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu)
03 Temmuz – The Sankıkol – Erkan Oğur (Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu)
15 Haziran – 03 Temmuz Akgün Akova & Gülden Akıncı Fotoğraf Sergisi (Şefik Bursalı Sanat Galerisi üstü)
07 – 12 Temmuz 27. Uluslararası Altın Karagöz Halt Dansları Yarışması (Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu)
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER