ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 14:21

Bursa’nın en modern kurban kesim alanı bayrama hazır


Yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili tüm hazırlıklarını tamamlayan Bursa Yıldırım Belediyesi, İsabey’de bulunan Modern Kurban Kesim ve Satış Yeri’nin yanı sıra 25 noktada kesim yeri oluşturdu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı öncesi satış, kesim ve temizlik gibi konularda gerekli tedbirleri alan Yıldırım Belediyesi, bu Kurban Bayramı’nı en güzel şekilde geçirmeyi hedefliyor.

Yıldırım Belediyesi ve Bursa Kasaplar Odası Bursa Şubesi işbirliğiyle İsabey Mahallesi’nde yapılan ve Türkiye’ye örnek gösterilerek ödül alan Modern Kurban Kesim ve Satış Yeri ile birlikte 25 noktada belirlenen kesim yerinde tüm hazırlıklar tamamlandı.

Hayvan girişlerinin Eylül ayı sonundan itibaren başladığını belirten Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, “Amacımız, halkımızın sağlıklı ve güvenli bir ortamda kurban alımını ve kesim işlemlerini yapabilmelerini sağlamak. Örnek gösterilerek çok sayıda ödül alan Modern Kurban Kesim ve Satış Yeri’nde vatandaşlarımız için her türlü imkan hazırladık. Ayrıca vatandaşlarımıza gösterdiğimiz kurban kesim yerleri de yine halkımızın sağlığı düşünülerek belirlendi.” diye konuştu.

Modern Kurban Satış ve Kesim Yeri’nde vatandaşlar; bayramın 1.günü büyükbaş hayvanı 220 TL’ye, 2. günü 110 TL ve 3. günü ise 55 TL’ye; küçükbaş bir hayvanı bayramın 1. günü 35 TL’ ye 2. günü 25 TL ve 3. günü de 20 TL’ye kestirebilecekler.

Yıldırım Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Veteriner İşleri Birimi tarafından kurulan 4 adet veteriner hekim gözetimindeki gezici ekip kesim alanlarındaki etlerin kontrollerini yapacak. Ayrıca, Veteriner İşleri Birimi’nce kurulan “Muayene Kontrol Noktası”nda Yıldırımlılar hayvanlarının sağlıklı olup olmadığının yanı sıra dişi hayvanın yavrulu olup olmadığı kontrolleri yapılacak. Bayramın ikinci günü de kesim yapılan tüm yerler denetlenirken, yıkanmamış, kesim atıkları alınmamış yerler Yıldırım Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından temizlenirken Yıldırım Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü de bu yerlerin dezenfeksiyonunu sağlayacak. Bu arada Kurban Bayramı sırasında ve öncesinde vatandaşın elinden kaçan boğalar için Veteriner hekim gözetiminde uyuşturucu ilaçlar kullanılarak yakalayan en az 2 ekip görev başında bulunacak.

YILDIRIM BELEDİYESİ EKİPLERİ KURBAN BAYRAMINDA FAZLA MESAİ YAPACAK

Kurban Bayramı öncesinde çirkin görüntüleri ortadan kaldırmak için Yıldırım Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Veteriner İşleri Birimi tarafından oluşturulan ekipler, 24 saat bayram süresince görev başında bulunacak.

Yıldırım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nce Kurban Bayramı’nda nöbetçi amirlik oluşturulurken, çevre kirliliğini önlemek ve vatandaşların mağduriyetini gidermek için Yıldırımlılar, Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne ait 341 81 88 ile 341 35 97 nolu telefonlara 24 saat boyunca ulaşabilirler.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK TESİS

Türkiye’de bir ilk olan, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan ruhsatlı Modern Kurban Kesim ve Satış Yeri’nde bir gün içersinde 300 büyükbaş, 1000 küçükbaş hayvan kesimi gerçekleştirilebiliyor. Tesiste otomatik ayak kesimi, otomatik deri yüzme makinası ve otomatik parçalama işlemi seri bir şekilde yapılıyor. Otomatik deri yüzme ve parçalama işleminin 1-2 dakika gibi kısa bir süre içersinde yapıldığı tesisten ayrıca aynı anda 20 büyükbaş hayvanın barınabileceği 285 adet padok, 34 adet sabit ahır, camii, lokanta, çay ocakları, yemekhane ve müdüriyet binası da bulunuyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER