ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL4°C
Hafif Kar Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Eylül 2013 Çarşamba 13:14

Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşu kutlandı

Bursanın düşman işgalinden kurtuluşu kutlandı


Bursa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıldönümü törenle kutlandı. Mehter konseriyle coşan vatandaşlar, Kosova’dan katılan halk oyunları ekibinin Çanakkale Türküsü’nü seslendirmesiyle duygulandı. Kutlamaların geceki bölümünde Türkiye Muharip Gaziler Derneği üyeleri, temsili olarak şehrin kurtarılması ve belediye binasının kuşatılmasını canlandırdı. Gündüz ise mehter takımı, Bursa Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı ve kılıç kalkan ekibinin katıldığı kortej yürüyüşü vardı. Milletvekili Hüseyin Şahin, Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Seyfullah Saldık, kortejde ön sırada yer aldı.

Kent Müzesi önünde düzenlenen törende konuşan Başkan Altepe, Bursa’nın 1920’li yıllarda Yunan askerleri tarafından işgal edilmesinin, büyük bir coğrafyayı derinden etkilediğini söyledi. Altepe, şunları kaydetti: "Mehmet Akif’e ünlü ‘Bülbül’ şiirini yazdıran bu işgal, 2 yıl 2 ay 2 gün sürmüştür. Bursa’nın işgaliyle TBMM kürsüsüne, yas ifadesi olarak siyah bir örtü örtülmüştür. 11 Eylül, Bursa için kurtuluşun ve zafer gününün adıdır. Düşman şahit olmuştur, Anadolu insanının esarete boyun eğmeyeceğine. Tarihi doğru okuyamayanlar, geleceği kuramazlar. Bu gerçekten hareketle ecdadımızın bizlere bıraktığı bu şehri, tüm değerleriyle birlikte geleceğe taşıma gayretindeyiz."

Ardından İslam Uyar Lisesi öğrencisi Dilara Küçükcivan, Mehmet Akif Ersoy’un "Bülbül", Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Eren Işık da "Kurtuluş" şiirini okudu. Namık Kemal Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği'nin düzenlediği 8. Balkan Festivali'ne katılmak için Bursa’ya gelen 14 ülkenin halk oyunları ekipleri de törenlerde yer aldı. Ülkeler adına Kosova, Bosna ve Karadağ ekipleri birer gösteri yaptı. Kosova’dan gelen halk oyunları ekibi, sürpriz olarak Çanakkale Türküsü'nü, hem kendi dillerinde hem de Türkçe olarak seslendirdi. Bursa Mehter Takımı ve Tahtakıran Kılıç Kalkan Ekibi’nin gösterilerinin yanında misafir öğrencilerin dansları da ilgiyle seyredildi. Vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla kurtuluş coşkusuna ortak oldu.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER