ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 16:46

Bursa’da seçim öncesi centilmenlik anlaşması

Bursada seçim öncesi centilmenlik anlaşması


Bursa Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında 30 Mart 2014'de yapılacak mahalli idareler genel seçimi öncesinde kentte faaliyet gösteren ve seçime katılacak siyasi partilerin il başkanları ile seçim güvenliği toplantısı düzenledi.

Çarşamba Valilik binasında ki toplantıya; Vali Münir Karaloğlu'nun yanı sıra, İl Emniyet müdürü Sabri Durmuşlar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Vedat Çolak, siyasi parti il başkanları katılmıştı.

Yapılan toplantıda fikir birliğine varılan konularla ilgili bir ‘centilmenlik anlaşması’ da denebilecek bir metin hazırlandı.

Yapılan toplantıda; Siyasi parti adaylarınca yapılacak toplantı ve seçim irtibat büroları birbirlerine yakın olmayacak. Seçim bürolarının açılmasına ilişkin şartlara riayet edilecek.

Miting sonrasında güzergâhlar ve toplantı alanlarına asılan ve yapıştırılan propaganda malzemeleri siyasi partilerince temizlenerek, çevre kirliliğine sebebiyet verilmeyecek. Seçim irtibat büroları ile İl ve İlçe binalarının süslemelerinde abartıya kaçılmayacak.

Ses yayın araçları ve hoparlörle yapılacak propagandalarda sabah saat:09.00’dan akşam güneşin batmasına müteakip ikinci saatin sonuna kadar olan süreye riayet edilecek. Ses araçları ile yapılacak propagandalarla sınav günlerinde sınava katılanlar rahatsız edilmeyecek. Okul ve hastane civarlarında yüksek sesle propaganda yapılmayacak. Sesli propaganda yapacak araçların sabit durmaması ve propaganda amaçlı konvoylardaki araçların plakaları kapatılmayacak.

Tüm seçim irtibat bürolarına kamera sistemi kurulup, ışıklandırma sağlanacak. Siyasi partiler ve bağımsız adaylar kendi üyeleri dışındakilere mesaj göndermeyecek. Propaganda için kullanılan el ilanı, süsleme ve diğer materyaller geri dönüşümlü maddelerden olacak. Bayrak, afiş veya poster gibi tanıtıcı malzemelerin asılması yasak olan binalara bunlar asılmayacak. Siyasi parti genel başkan ziyaretleri ve miting günleri haricinde araç konvoylarının yapılmamasına özen gösterilecek.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER