ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 14:24

Bursa'da belediye ekmeğinin fiyatı değişti

Bursada belediye ekmeğinin fiyatı değişti


Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Bursa Ekmek ve Besin Sanayi AŞ (BESAŞ), üretim ve girdi maliyetlerinin sürekli artttığı gerekçesiyle 17 Aralık Pazartesi gününden itibaren 10 kuruşluk zam yaptı. BESAŞ, tüketiciye 70 kuruştan sunulacak olan 400 gramlık francala ekmeğinin, zamma rağmen kilogram bazından serbest piyasadaki ekmeklerden yüzde 42 daha ekonomik fiyata sahip olduğunu açıkladı.


Kurulduğu günden bu yana yıllık 95 milyon adet ekmek ile Bursa’nın ekmek ihtiyacının yüzde 20’sini karşılayan BESAŞ, Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Demirtaş, Mudanya, Güzelyalı, Gemlik ve Görükle’de toplam 475 adet satış noktasına özel dizayn edilen 19 araçla ürünlerini tüketiciyle buluşturuyor. Girdi fiyatlarındaki artışlara rağmen 400 gramlık francala ekmeği 14 Şubat 2011’den bu yana 60 kuruştan satan BESAŞ, 2012 yılının başlarından itibaren üretim girdi maliyetlerinin artması, un fiyatının yıl içerisinde yüzde 18 oranında artış göstermesi ve işçilik maliyetlerinin artışı yüzünden fiyat politikasında değişikliğe gitme kararı aldı.

Piyasaya 400 gram olarak sürülen francala BESAŞ ekmeğine 10 kuruş zam yapıldı. Ekmek, tüm satış noktalarında 17 Aralık 2012 Pazartesi gününden itibaren 70 kuruştan tüketiciye sunulacak. Yeni yapılan 10 kuruşluk zamma rağmen BESAŞ ekmeğinin kilogram bazında 1 kilonun satış fiyatı 1.75 TL olurken, serbest piyasada ekmek kilogram bazında 1 kilonun satış fiyatı 3 lira seviyesinde. Bursa serbest piyasasıyla kıyaslandığında BESAŞ ekmeği piyasaya göre yüzde 42 daha ekonomik fiyatlarla tüketici ile buluşacak.

Müşteri istek ve önerileri doğrultusunda ürün çeşidini arttırmak amacıyla sürekli iyileştirmeler yapan BESAŞ, mevcut ürün portföyünü kepekli ekmek, tam buğday ekmeği, çavdarlı ekmek, ayçekirdekli ekmek, ruşeymli ekmek, tam tahıllı ekmek, yulaflı ekmek, mısırlı ekmek, zeytinli ekmek, cevizli ekmek, haşhaşlı ekmek, light ekmek, patatesli ekmek, rol ekmek, tuzsuz rol ekmek, rol kepekli ekmek, şampiyon ekmek, timsah ekmek, çikolatalı ekmek, köy ekmeği ve Ramazan ayında üretilen Ramazan pidesi ile birlikte 22 ye çıkardı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER