ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 15:00

Bursa’da alkol seferberliği


Büyükşehir Belediyesi´nin ev sahipliğinde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ´Alkol Politika Örnekleri´ konulu iştişare toplantısı, Bursa´da yapıldı.

Ördekli Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ, Türkiye´de alkol ve bağımlılık oluşturan madde kullanım yaşının gün geçtikte düştüğüne dikkat çekerek, Büyükşehir Belediyesi olarak zararlılarla mücadele konusunda gerçekleştirilen organizasyonlara her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını bildirdi. Başkanvekili Karadağ, alkolle mücadeleyi konu alan toplantının gençler tarafından düzenlenmesinin dikkate değer olduğunu söyledi. Karadağ, “Allah´ın insanlara verdiği en önemli nimetlerden birisi de akıldır. Alkol ise insanın aklını alıyor ve düşüncelerini yok ediyor. Allah´ın yarattığı en önemli varlık olan insan, bir anda insanca olmayan bir hale bürünüyor” dedi. Büyükşehir Belediyesi olarak alkolle mücadeleyi desteklediklerini belirten Karadağ, “Ne yazık ki Türkiye´de alkol yaşı gittikçe düşüyor. Büyükşehir Belediye’miz, toplum sağlığını tehdit eden bu illetten kurtulma anlamında üzerine düşeni yapacaktır.” diye konuştu.

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ise ´Alkol bütün kötülüklerin anasıdır´ ilkesiyle yaşayan toplumun fertleri olduklarını hatırlattı. Gençlerin düzenlediği istişare toplantısının alkol ve zararlılarla mücadele için hazırladıkları yasa tasarısı çalışmalarında kendilerine moral verdiğini ifade eden Çavuşaoğlu, “Geleceğe daha sağlıklı bir hayat bırakmak ve gelecek nesillerin daha müreffeh ortamda yaşamasını sağlamak konusunda yapmamız gerekenlerin farkındayız. Bu nedenle, şu anda meclis komisyonlarında görüşülmekte olan ve alkolle mücadeleyi esas alan yasa tasarısı hazırlığı içerisindeyiz. Düzenlenen bu etkinlik, toplumda alkol konusunda hedeflediğimiz farkındalığın oluşması kapsamında ayrıca değer katmıştır.” dedi.

Dünya Alkol Politikaları Gençlik Federasyonu Birliği Başkanı Jah Peloza, alkol kullanım oranı ve yaşının 21. yüzyıl Avrupası´nın en önemli problemlerinden biri olduğunu vurguladı. Avrupa´da alkol tüketen çok insan bulunduğunu ve istişare toplantısına katılan dünya gençlerinin bu konuda çözümün parçası olmak istediğini vurgulayan Peloza, “Bursa´da düzenlenen ve geniş katılımın olduğu bu organizasyon, alkol sorununun en azından anlaşılması anlamında büyük katkılar sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof.Dr. İsan Karaman, dünya genelinde her yıl 320 bin gencin alkol nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Bugüne kadar yayınlanan bilimsel verilerin alkolün sağlığa verdiği zararları bütünüyle ortaya koyduğunu belirten Karaman, “Böylesine önemi bulunan bir halk sorunuyla karşı karşıyayız. Tüm zararlar ortada olmasına rağmen, ´Doymak bilmez´ anlayışıyla hala her yerde alkol tanıtımlarının bulunması da manidardır” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Yavuz Baştuğ, Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Sivil Diyalog Derneği Başkanı Enes Efendioğlu ve Dünya Alkol Politikaları Gençlik Federasyonu Birliği´nin 23 ülkeden 30 üyesi de katıldı.

Toplantı, 2 aşamalı oturumla devam etti. 1. oturumun moderatörlüğünü Dünya Alkol Politikaları Gençlik Federasyonu Başkanı Jan Peloza yaptı. Oturumda; Aleksandra Kaczmorek, Dr. Özcan Akan ve Motej Kasir konuşmacı olarak yer aldı. 2. oturumun moderatörlüğünü ise Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman üstlendi. 2. oturumda da Sabahattin Kuş, Enes Efendioğlu ve Dr. Toker Ergüder birer konuşma gerçekleştirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER