ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 16:45

Bursa markaları, ‘Menşei Bursa’ ile dünyaya açılacak

Bursa markaları, Menşei Bursa ile dünyaya açılacak


Bursa Valiliği Avrupa Birliği (AB) ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi tarafından Bursa Bilecik ve Eskişehir Kalkınma Ajansı (BEBKA) desteği ile başlatılacak 'Menşei Bursa Projesi', kentin marka ürünlerini tescilleyecek.
Proje kapsamında turizm ve tanıtım için Türkiye genelinde yapılan ilk coğrafi işaretleme çalışması ile 50'nin üzerinde ürün dünyaya tanıtılacak.

Bursa Valiliği AB ve Dış İlişkiler Merkezi tarafından 2012 Yılı Mali Destek Programları çerçevesinde termal, tarih ve kültür turizmine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan 'Menşei Bursa' başlıklı proje tanıtıldı. Hilton Otel’de düzenlenen tanıtım toplantısına Vali Yardımcısı ve İl AB Daimi Temsilcisi Ahmet Hamdi Usta, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, Bursa Sanayi ve Ticaret Odası Üyesi Cüneyt Şener, BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci katıldı. Vali Yardımcısı ve İl AB Daimi Temsilcisi Ahmet Hamdi Usta, hazırlanan Menşei Bursa Projesi’nin BEBKA tarafından desteklendiğini belirtti. Projenin yedi aylık bir süreye yayılarak uygulanacağını belirten Usta, Bursa için markalaşma yolunda önemli bir adım olan projenin 198 bin 465 TL’lik bir bütçeye sahip olduğunu anlattı.

Projenin Bursa turizmini destekleyici şekilde tanıtım amaçlı uygulanacağını anlatan Ahmet Hamdi Usta, “Bu proje, AB ve Dış İlişkiler Merkezimizin uzun süre üzerinde çalıştığı ve emek sarf ettiği bir proje. Projeyle Bursa adıyla marka olan tarım ve gıdaya dayalı yöresel ürünlerin turizm değerine dönüştürülerek etkili bir tanıtım aracı haline getirilmesi amaçlanıyor.” dedi.
Vali Yardımcısı Usta, Menşei Bursa Projesi kapsamında Bursa’da yaklaşık 2 bin işletme, esnaf ve üreticiye yöresel ürün ve coğrafi işaretleme konusunda farkındalık oluşturulacağını söyledi.

Ayrıca proje kapsamında Gastronomi Festivali'nin de gerçekleştirileceğini anlatan Usta, “Hayata geçirilecek proje sayesinde Bursa’nın yerel markalarının hem ulusal hem de uluslararası düzeyde tanıtımı yapılacak. Gastronomi Festivali kapsamında da yöresel ürünlerle üç dalda yarışma yapılacak ve Uluslararası Aşçılar Zirvesi gerçekleştirilecek.” şeklinde bilgi verdi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER