ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 18:19

Bu sertifikası olmayan işletmelere ceza kesilecek


Hijyen sertifikası olmayan ekmek ve unlu mamul üreten işletmeler, 2 bin 500 lira para cezasına çarptırılacak. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yılmaz, temel gıda maddelerinde hijyen eğitiminin büyük önem taşıdığını söyledi. İnsan sağlığının her şeyin önünde geldiğini belirten Yılmaz, sağlığı koruyan her düzenlemeye destek verdiklerini kaydetti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğe göre ekmek ve unlu mamul üretiminde, dağıtımında ve satışında çalışan bütün personelin hijyen eğitimi alması gerektiğini dile getiren Yılmaz, “Ekmek ve unlu mamul üreten kişilere, odamızda belli periyotlarda bu eğitimleri verdik. Bu sektörde yer alan işletme sahiplerimizin yanında çalışan elemanları, verilen eğitimler sayesinde sertifikalarını aldılar ancak işletme sahiplerinden bizlere gelen talepler doğrultusunda, bir kez daha temel hijyen eğitimi düzenlemeye karar verdik. Oda üyeleri için bu eğitimi son kez vereceğiz. Bundan sonra bu eğitimler, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilecek. Bu sektörde yer alan işletme sahiplerinin bu son fırsatı kaçırmamaları gerekiyor, çünkü yürürlüğe giren yasayla hâlâ hijyen sertifikası sahibi olmayan işletmeler, 2 bin 500 lira para cezasına çarptırılacak.” dedi.

1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren kanunla ekmek ve unlu mamul üretiminde ve satışında çalışan personelin zorunlu olarak alması gereken temel hijyen eğitiminin sonuncusu, 25 Eylül Çarşamba günü MTSO hizmet binasında verilecek. Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'nin ilgili maddesi kapsamındaki eğitim seminerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, yeni tebligatla ilgili bilgi verecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER