ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 14:31

Bu kez yayalara trafik cezası kesildi


Malatya Emniyet Müdürlüğü, yılın ilk 6 ayında gerçekleşen kazaların üçte birinde yüzde 81 oranında yayaların kusurlu bulunması üzerine yaptığı trafik kontrollerinde 13 yayaya bin 1 TL ceza uyguladı.

İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Türkiye’de her yıl trafik kazaları nedeniyle 10 bin kişinin hayatını kaybettiği, 200 bin kişinin de yaralandığı belirtildi. Kaza istatistiklerine göre Malatya’nın Türkiye geneli araç yoğunluğu sıralamasında 25, kaza sıralamasında ise 23’üncü sırada yer aldığı bildirilen açıklamada, kentteki kazaların yüzde 20’sinin 12 kilometrelik çevre yolu arterinde gerçekleştiğinin altı çizildi.

Çevre yolunda geçen yıl yayaya çarpma şeklinde 3 ölümlü trafik kazası gerçekleştiği belirtilen açıklamada, son olarak bu yıl yaya üst geçidinin altından karşıya geçmek isteyen 14 yaşında E.N.Ş. isimli çocuğun hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Trafik kazaları analizinde, kazaların 2012 yılında yüzde 33’nün, 2013 yılı ilk 6 aylık döneminde ise yüzde 30’nun yayaya çarpma şeklinde olduğuna vurgu yapılan açıklamada, bu kazalarda yayaların yüzde 81 oranında kusurlu bulunduğunun tespit edildiği vurgulandı.

Bu tür trafik kazalarının önlenmesi amacıyla bu yıl 7 bin 729 sürücüye eğitim semineri verildiği ifade edilen açıklamada, son olarak Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından çevre yolu yaya üst geçidi bulunan mevkilerde orta refüjün tel örgülerle geçişe kapatıldığı bölgelerde yayalara yönelik olarak yapılan denetim yapıldığı dile getirildi.

Karayolları Trafik Kanunu'nun 'yayalar için ışıklı işaret olduğu halde işaretlere uymamak'’ ve 'yaya yollarında, geçitlerde veya zorunlu hallerde taşıt yolu üzerinde trafiği tehlikeye düşürecek davranışlarda bulunmak' maddesi gereği 13 kişiye bin 1 TL cezai işlem uygulandığı kaydedildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER