ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 14:52

"Boşanmanın en büyük sebebi iletişimsizlik"


Meram Abdullah Aymaz İlköğretim Okulu psikolojik rehberlik ve danışmanı Ali Arer, her yıl 600 bin çiftin evlendiğini buna karşılık 100 bin çiftin de boşandığını vurgulayarak," Boşananların yüzde 40'ı evliliğinin ilk 5 yılında boşanıyor. Boşanmaların en önemli sebebi, çoğunlukla iletişimsizlikten kaynaklanan şiddetli geçimsizlik." dedi.

Psikolojik ve rehberlik danışmanı Ali Arer, Merve Eğitim Kurumları Meram Abdullah Aymaz Okulu'nda 'aile içi iletişim' semineri verdi. Seminere 400 civarında öğrenci velisi katıldı. Seminerde aile birlikteliğinin devamı için eşlerin birbiriyle ve çocuklarıyla iletişiminin önemini anlatan Ali Arer, “Sosyal Politikalar ve Aile Bakanlığı verilerine göre ülkemizde her yıl 600 bin çift evleniyor buna karşılık 100 bin çift de boşanıyor. Boşananların yüzde 40'ı evliliğin ilk 5 yılında boşanıyor. Boşanmaların en önemli sebebi, çoğunlukla iletişimsizlikten kaynaklanan şiddetli geçimsizlik." dedi.

Aile içi iletişimde kadın erkek farklılıklarına değinen Ali Arer, “Kadın ve erkek birbirlerinin farklılıklarını bilmiyorsa sağlıklı bir iletişimde bulunması çok zor." şeklinde konuşarak seminere katılanlara eşler arası iletişimde sevgi dilinin önemini anlattı. Ali Arer, esprili bir dil ve görüntüler eşliğinde eşler arası iletişimde; 1.Sevgi ve onay sözcükleri, 2. Nitelikli zaman geçirme, 3. Hediyeleşme, 4.Hizmet davranışları, 5. Fiziksel temas olmak üzere 5 farklı dil kullanıldığını anlattı. "Eşler en çok karşılıklı ilgi bekliyor. Ancak televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi teknolojik cihazlar eşlerin birbirine ilgi ve alakasını öldürüyor." diyen Ali Arer, boşanma sebepleri arasında ilgisizlik ve sorumsuzluğun da önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Arer, evlilikte huzuru yakalamak isteyen eşlerin birbirleriyle ve çocuklarıyla nitelikli zaman geçirmesinin çok önemli olduğunu vurguladı ve "Belli bir süre de olsa tv ve bilgisayar kapatılıp eşler birbirleriyle sohbet etmeli. Aile bireyleri birlikte konuşarak, sohbet ederek, kitap okuyarak, sorunlarını ve taleplerini konuşarak vakit geçirmeli. Hoşça geçirilen zamanlar hem evliliğin nitelikli olmasını sağlar, hem de öğrenci başarısına olumlu katkı yapar. Küçük hediyeler de aile bireyleri arasındaki sevgi ve muhabbeti artırır." dedi.

Seminere katılan veliler, Ali Arer'in konuşmasını büyük bir dikkat ve keyifle takip etti ve Meram Abdullah Aymaz İlköğretim Okulu yönetimine velilere yönelik eğitici faaliyetleri için teşekkür etti. Okul Müdürü Hüseyin Taş, “Öğrencilerimizin eğitim ve öğretimi kadar velilerimize yönelik eğitici etkinliklere de ağırlık veriyoruz. Bu seminer de bu kapsamda düzenlediğimiz eğitici faaliyetlerimizden biri oldu. Velilerimizin katılımı ve seminerden memnuniyeti bizleri mutlu etti.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER