ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 11:30

Bir yılda bin köy gezecek


Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, 'Bir Yılda Bin Köy Ziyareti' projesi ile köy köy gezerek halkın orman teşkilatından taleplerini dinleyecek. Projeyi, Orhaneli ilçesinin 600 yıllık köyü Fadıl köyünden başlatan Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, orman köylülerini kalkındırmak istediklerini söyledi.

Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, sorumluluk sahaları içinde Yalova, Bilecik ve Bursa’da bin 54 yerleşim yeri bulunduğunu hatırlatarak, “Arkadaşlarımızla köy köy gezecek, vatandaşımızın orman teşkilatından taleplerini, sorunlarını alacağız ve çözmenin derdinde olacağız. Cumhuriyet'in ilk yıllarında nüfusun yüzde 75’i köylerde, yüzde 25’i şehirlerde yaşarken, şimdi tam tersi oldu. Devlet, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, orman teşkilatı olarak orman köylerini kalkındırmak istiyoruz. Köyler boşalmasın, şehirler üzerinde nüfus baskısı olmasın, köylerimizin arazileri değerlendirilsin, köylümüz geçimini köyünde sağlasın istiyoruz. Orman köylümüzün kanundan doğan haklarını verelim, ihtiyaçları giderelim, böylece köylümüz ormanı sevsin korusun, istiyoruz.” dedi.

Fadıl köylüleri ise köylerinin Orhaneli’nin en büyük köyü olduğunu, her sene düzenlenen kiraz festivalinde derece aldıklarını, sulama suyu ihtiyaçları olduğunu vurguladılar. Köylüler, ORKÖY kredilerinden faydalanmak, göçü tersine çevirmek istediklerini dile getirdi.

ORKÖY Şube Müdürü Ali Han Aydın ise Fadıl köyünde geçtiğimiz yıl sosyal amaçlı kredilerden 56 ünite güneş enerjisi kredisi kullandırıldığını hatırlattı. Aydın, kredi kullanma şartlarını, ödeme şeklini, güneş enerjisi, mantolama, kalorifer sistemi sosyal amaçlı kredilerini ve ekonomik kredilerden süt sığırcılığı ve besi koyunculuğunu anlattı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER