ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 17:15

Bilim tiyatroları hem bilgilendirdi hem de eğlendirdi

Bilim tiyatroları hem bilgilendirdi hem de eğlendirdi


Edirne'de sahne alan Bilim Tiyatrosu öğrencileri hem bilgilendirdi hem de eğlendirdi. Vali Hasan Duruer'in katkılarıyla Yaratıcı Zihinler Bilim Tiyatrosu ekibini davet eden İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilere farklı gün yaşattı. Başta Amerika olmak üzere Avrupa'nın değişik ülkelerinde yapılan deney programı Türkiye'de ilk kez Edirne'de sahneye çıktı.

Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda sahne alan bilim tiyatro oyuncuları yaptığı deneyle öğrencileri heyecanlandırdı.

Profesyonel oyuncularla yapılan bilim deneylerinin bazıları öğrenciler tarafından gerçekleştirildi.
Daha önce sadece kitaplardan öğrenilen bilgiler deneyler öğrencilere somut bir şekilde gösterildi.
Gösteri sırasında öğrenciler heyecanlı dakikalar yaşadı. Bir yandan eğlenen öğrenciler aynı zamanda deneylerle de bilgilendi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, gelişmiş ülkelerde yapılan deney programlarını Edirne'de özgün, kaliteli ve güvenli bir şekilde yaptıklarını söyledi. Amaçlarının bilime meraklı bir nesil yetiştirmek olduğunu kaydeden Özcan, "Bilime meraklı, duyarlı ve yetenekli bilim insanlarımızın yetişmesini istiyoruz. Bu gösterilerle öğrencilerimiz düşünen, araştıran, sorgulayan deneyen denemekten korkmayan çevresine duyarlı bireyler olarak yetişeceklerdir." dedi.

Bilimsel deneyleri başarı ile sahneleyen ve öğrencilere eğlenceli dakikalar yaşatan Ömer Kaan Karahan, bu gösterilerle çocuklarda bilimsel merakı uyandırmayı hedeflediklerini belirtti.
Karahan, "Bu bilimsel merakı uyandırırken çocuklarımızın motive olmalarını sağlamaya çalıştık. Çocuklarımızı bilim adamı olma konusundaki motivasyonlarını artırmayı hedefledik. Bu çalışmalarımız daha çok çocukların gündelik hayatlarında kullandıkları objelerden nesnelerden oluşmaktadır." diye konuştu.
Öğrenciler ise deneyi büyük bir ilgiyle izlediklerini anlatarak bu tür etkinliklerin kendi okullarında da yapılmasını istedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER