ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 11:43

Bıçaklar kurbanlıklar için bileleniyor

Bıçaklar kurbanlıklar için bileleniyor


Vezirköprü’de bıçak bileyicilerinin, kurban mesaisi erken başladı. Yaklaşan Kurban Bayramı ile birlikte bıçaklar kurbanlıklar için bilendi.

    Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bulunan, tarihi Bedesten Çarşısı'nda 3 kuşaktır bileyicilik yapan Kadir Kayış (60) bölge halkının vazgeçilmez ustası. Yıllardır tarihi çarşı esnafı olarak bıçak imal eden ve bileyicilik yapan Kadir usta bu bayramda kurban mesaisine erkenden başladı. Oğlu ile birlikte çalıştığı tezgâhta bıçak ve satırları kurbanlıklar için biledi.

    3 kuşaktır baba mesleği olarak yaptığı mesleğinde iddialı olan Kadir Kayış, bu mesleğin ustalık istediğini her çarkı önüne alanın bıçak bileyemeyeceğini belirtti. 60 yaşında olduğunu ve her sabah gelip erkenden dükkânını atığını ve çalışmayı çok sevdiğini belirten Kayış, mesleğinin aşığı olduğunu da söyledi.

    Kurban Bayramı mesaisine bir hafta önce başladıklarını belirten Kayış, “Kurban Bayramı nedeniyle her yıl yoğun bir taleple karşılaşıyoruz, bu yılda erkenden tezgâhlarımızı hazırladık ve gelen bıçakları kurban bayramı kesilecek olan kurbanlıklar için hazırladık.” dedi. Vatandaşa Çin malı bıçaklardan uzak durmaları uyarısında bulunan 60 yılık deneyimli usta Kayış, “Bu bıçaklar saçtan yapıldığı için hem sağlıksız oluyor, hem de müşteriye zarar veriyor. Çin malı bıçağı bileme de uzun zaman harcıyoruz ve istediğimiz sonucu alamıyoruz. Çelik bıçaklar kolay körelmemekte ve bilendiğinde de daha iyi verim alınmaktadır." diyerek kurban kesilecek bıçakların ise ehil kişilere biletilmesinin ömrünü uzatacağını söyledi.

    Yaklaşık 25 yıllık usta ve bıçak sanatının 4. kuşağını temsil edecek olan Mehmet Kayı ise (40) baba mesleğini severek yaptığını belirterek, kurban bayramı öncesi işlerin güzel olduğunu ve hareketlilikten memnun olduğunu söyledi. Dükkanlarında eskiyen bıçakları tamir ettiklerini, bilenmeye gelen bıçakları da bileyerek bayrama hazırladıklarını kaydetti. Bıçak alacak olanlara da tavsiyelerde bulunan Mehmet Kayış, “Bıçak alırken ağaç saplı olanlar çok tercih edilmemeli. Çelik metalden yapıldığı kontrol edilmeli ve malzemenin sert olmasına dikkat edilmeli. Bükülen ve eğilen bıçaklar iyi olmaz, bunları tercih etmeyin." uyarısında bulundu.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER