ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 10:25

Beypazarı çiftçileri seracılığa yöneldi


Ankara Beypazarı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 12 ay devam eden turp ve havuç üretimi yanında diğer sebzelerin de üretilebilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Beypazarı Kaymakamlığı ve Ankara İl Özel İdaresi'nin destekleri ile üreticilere kazandırılan seralarla ilçede 8- 9 ay yapılabilen sebze üretiminin 12 ay yapılması hedefleniyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Beytullah Ertan seraların bir adetinin 40 bin TL olduğunu ve çiftçinin bunun dörtte birini ödeyerek sera sahibi olduğunu ifade etti. Beytullah Ertan yaptıkları çalışmalar sonucunda Beypazarı ve yöresinin seracılık için uygun bir coğrafyaya ve iklime sahip olduğunu ve Beypazarı’nda tarımın çeşitlendirilmesi ve üreticilerin daha fazla para kazanmaları için seraların gerekliliğini ifade belirtti. Ertan, “Beypazarı Ankara’nın sebze üretiminde söz sahibi olan bir yer. Havuç gibi marul gibi çeşitli ürünlerde Türkiye çapındaki üretimlerde de söz sahibi. Şimdiye kadar örtü altı yetiştiricilik çiftçilerimiz arasında fazla bilinmemekteydi. Şimdi çiftçilerimiz örtü altı yetiştiriciliğe alıştı ve üretim kârlarını artırmalarının mutluluğu içindeler." dedi.

“DAHA AZ MASRAF DAHA FAZLA GELİR”

İl Genel Meclisi Üyesi Sefa Varlık, İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi olarak vatandaşın daha az masrafla daha fazla gelir elde etmesini amaçladıklarının kaydetti. Varlık, “Ankara’da ve özellikle Beypazarı’nda seracılıkla ilgili projeler geliştirdik ve üreticilerimize bu seraları kazandırdık.” diye belirtti.

Sefa Varlık kurulan seraların Beypazarılı çiftçiler arasında kabul gördüğünün altını çizerek, sözlerine şöyle devam etti: "Maliyetinin yüzde 25'i ile çiftçilerimiz sera sahibi oldular. İl Genel Meclisi olarak elimizden gelen her türlü yardımı yapmaya hazırız. Tarım olarak çiftçinin zorlandığı yerde bu gibi projelerle ekonomik anlamda çiftçiye destek oluyoruz.”

Beypazarı ilçesinde 2013 yılında İl Özel İdaresi kaynaklı olarak 1 tanesi kesme çiçekçilik olmak üzere 10 adet sera faaliyete geçti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER