ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 15:56

Beşikdüzü MYO, 18. dönem mezunlarını uğurladı


Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu, 18. dönem mezunlarını törenle uğurladı.

Okul bahçesinde düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Yüksekokul birincisi Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğrencisi Buket İpek, tüm mezun öğrencileri temsilen bir konuşma yaptı. İpek, “Bugün kendimi hem sevinçli hem de hüzünlü hissettiğim bir gün. Bu hislerimi Türkiye’nin saygın üniversitelerinden biri olan Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde mezun olmanın verdiği haklı ve gururu pekiştiriyor.” dedi. Bu törenin bir sayfayı kapatıp yeni bir sayfadan başlamak üzere adım attığı bir bitiş ve başlangıç çizgisi olduğunu kaydeden İpek, “Bazılarımız öğretime devam etmeyi. Bazılarımız ise hayata atılmaya başlayacak. Ancak burada geçirdiğimiz iki yıl bize iyi bildiğimiz bir şeyi öğretti; zamanın ne kadar hızlı aktığını. Akan bu zaman kum saatindeki kum taneleri misali sürekli develim halinde, yeni hedeflere ve hayatlara katma değerler kazandırmak üzere üstümüze düşen sorumluğu unutmamalıyız. Birçok sınavdan çıkmayı anlımızın akıyla başardık. Ancak asıl sınav hayat tarafından yapıldığının ve telafisi olmadığının farkındayız.” ifadelerini kullandı.

"OKULUMUZ İSO 9001, 2008 KALİTE YÖNETİM BELGESİ ALMAYA HAK KAZANDI"

KTÜ Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Rahmi Yamak ise şunları söyledi: “Bu gün bizim için çok önemli bir gün, yeni mezunlarımızı yeni yaşamlarına uğurlama coşkusunu, heyecanını, telaşını ve merakını bir arada yaşıyoruz. Kuruluşumuzun 20. yılında 18. dönem mezunlarını vermenin sevincini yaşıyoruz. Yüksekokulumuz 1992 yılında kanunen kurulmuş, 1993 yılında eğitim ve öğretim KTÜ Fatih Kampüsü'nde başlamıştır. 2000 yılında şu anda bulunduğumuz Beşikdüzü kampüsü eğitime açılmıştır. 2012-2013 öğretim yılında da geçmiş dönemlerde olduğu gibi birçok teknik gezi, konferans, sunu, seminer, panel, eğlence ve partiler düzenlenmiştir.”

Prof. Dr. Rahmi Yamak, MYO'nun 2010 yılı itibari ile yapmış olduğu başarılı çalışmalarla İSO 9001, 2008 Kalite Yönetim Belgesi almaya hak kazandığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti: " Doğu Karadeniz Bölgesinde kalite belgesi almaya hak kazanmış ilk meslek yüksekokuluyuz. Bununla övünüyoruz ve ayrıca birçok yüksekokula örnek olmaya devam ediyoruz. Değerli anne ve babalar sizlerin duyguları herkesinkinden çok farklı, dünyaya geldikleri andan itibaren üzerine titrediğiniz, emek verdiğiniz, özenle zaman zaman kaygı duyarak yetiştirdiğiniz, göz bebeklerinizin yaşam mücadelesinde başarılı olacaklarını umut ederek uğurlamanın zamanı gelmiştir. Ama içimizde onların istikballeriyle ilgili korku duymayın. Onlar hedefleri için zamanı ve imkanlarını çok iyi planladılar. Yarışmalara katıldılar pek çok başarı ve ödüller aldılar. Onlarla gurur duyabilirsiniz. Bundan sonrada onların yaptıklarını bizler gibi onurla izleyeceksiniz. Akademik kadromuz ortaya öz güvenleri çok yüksek insan ilişkilerinde başarılı, mesleki bilgileri sağlam. Öğrenmeye ve araştırmaya yatkın sorumluluğu üstlenen ve sürdüren bunun mutluluğunu yaşayan gençler yetiştirmiştir.”

“İKİ YILLIK DİYE ASLA EZİK OLMAYIN”

Prof. Dr. Rahmi Yamak, gençlere hitaben yaptığı konuşmasında “Bu gün sizler için çok farklı bir değer taşıyor. Yaşamınızın bir dönemini kapatıyor ve ondan aldığınız güçle bir dönemin başlangıcını yapıyorsunuz. Yaşamdan zorluklardan ve çok çalışmaktan korkmayınız. Dürüst, ahlaklı, kendini bilen, kendine inanan ve kendine güvenen gençler olarak sizin için, ülkeniz için yapabileceğiniz çok şeylerin olduğunu biliyorsunuz. Kontrollü, kararlı ve sebatlı gençler olarak gelecekte de pek çok güzelliğe katkıda bulunacağınıza inanıyorum. İki yıllık okul okuduğunuz için asla ezik olmayın, tam aksine övünün. Siz bu ülkenin ana elemanlarısınız. Okulunuzla gurur duyun ve asla irtibatınızı kesmeyiniz. Atatürk’ün Cumhuriyeti sizlere emanet ettiğinin bilinciyle hayatınızın yeni döneminde sorumluluk yükleneceğinizden şüphem yoktur.” diye konuştu.

Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu gibi Türkiye’nin önemli okulundan mezun olmanın haklı gururunu yaşamalarını isteyen Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun da şöyle konuştu: “Artık bir mesleğiniz var, bundan sonra çalışmak ve ülkemize üstün hizmetler vermek için can atıyorsunuz. Sizlere başarılar diliyorum, yolunuz ve ufkunuz açık olsun. İlçemizden ayrılacak olan gençlerimiz, bu güne kadar bizlerin konuğuydunuz, bundan sonra da fahri hemşehrimiz olarak sizleri görüyoruz. Gittiğiniz her yerde güzel ilçemizi anlatacağınızdan, tanıtacağınızdan eminiz.”

“ÜLKENİN ASLİ VE BİRİNCİ İNSANLARI SİZSİNİZ”

Beşikdüzü Kaymakam Alaattin Aktaş da şunları ifade etti: “Bugün insan hayatında ender rastlanan bir dönüm, bir köşe, bir işaret taşının konulduğu ve dikildiği, kütüklere hatıraların çakıldığı bir gündür. Beşikdüzü, Beşikdüzü, Beşikdüzü... Nedir bu işin başı ve sonu, herkes merak ediyor, ama 1980'de başlayan bir mücadele, 93’te eğitim hayatına başlamış, 2000'de kampüs burada kurulmuş ve yıl 2013. 18. dönem mezunlarıyla beraberiz. Bizim yüksekokul ve fakülte maceramız oralardan buralara geliyor. 30 yılı aşkın bir süredir çok çetin bir mücadele ortaya konulmuş ve gerçekten bu gün ülkeye üretken bir gençlik yetiştiren bir merkez haline gelmiş. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu güne pek çok insan yetiştirmiştir. Şunu asla unutmayınız nerede bulunursanız bulunun ülkenin asli ve birinci insanı sizsiniz. Eğer siz hizmeti, görevi namus bilir sahiplenirseniz sizden daha olmasa olmaz başka insan yoktur. Öncelikle kendinize sonra ailenize ve daha sonra topluma ve mümkünse bütün insanlığa faydalı olmanızı diliyorum. Sizlerin yetiştirilmenizde emeği olan annelerinizi ve babalarınızı ve diğer tüm yakınlarınızı unutmamanızı, bu gün sizi mezun eden bu okulunuzu unutmamanızı istiyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.”

Beşikdüzü Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları Ekibi sahne aldı. Daha sonra Trabzon Belediyesi Mehter Takımı'nın eşliğinde okuldan mezun olan 700 öğrenci bölümler halinde tören yürüyüşü yaptı. Yüksekokul birincisi Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğrencisi Buket İpek yaş kütüğe plaket çaktı. Mezuniyet Andı ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi okunmasının ardından yüksekokulda dereceye giren öğrencilere plaket ve ödülleri verildi.

Tüm bölümlerde dereceye giren öğrencilere plaketleri takdim edilirken, diğer mezunlara da temsili diplomaları ve flamaları verildi. Mezun olan öğrenciler yapılan anonsla birlikte büyük bir coşkuyla ve gururla keplerini havaya attılar.
Öğrenciler, Karadeniz müziğinin sevilen sanatçısı Adnan Yılmaz konseri ile mezuniyetlerini kutladı. Tören havai fişek gösterisi ile sona erdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER