ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 14:03

'Belediyenin istediği kişisel bilgiler gizlilik kapsamında'

Belediyenin istediği kişisel bilgiler gizlilik kapsamında


Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Türkiye İstatistik Kurumu'nca 2008 yılında kurulan Ulusal Eğitim İstatistikleri Veri tabanında her yıl bilgilerin yenilendiğini bildirdi. Büyükkılıç, bu bilgiler ışığında belediyenin bazı mükelleflerden istediği kişisel bilgilerin gizlilik kapsamında korunduğunu duyurarak, “Ticari kuruluşlar tarafından aranan vatandaşlarımızın numarası cep telefonu operatör şirketleri tarafından verilmektedir” dedi.

Başkan Memduh Büyükkılıç, Melikgazi ilçe sınırları içerisinde mülkü bulunanların, işyeri açanların, ev yaptıranların zorunlu olarak kişisel başvurularında kişiye özel bilgilerin yasa gereği istendiğini belirtti. Büyükkılıç, belediye memurlarınca kişilerden yazılı olarak resmi evrak üzerinden istenilen tüm bilgilerin gizlilik kapsamında olduğunu kaydetti.

Kişilere ait bilgilerin resmi istatistik amacı dışında kullanılamayacağını ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi; “Melikgazi Belediyesinde mülkü olan, çevre temizlik vergisi mükellefi olanlar, işyeri açmak, inşaat yapmak isteyenler, evlenme birimine başvura da bulunanlar,reklam ve ilan vergisi verenler dolayısı ile belediyemize bir vesile ile resmi olarak başvura da bulunan vatandaşlarımızdan yasa gereği resmi evraklar istenmektedir. Bu resmi evraklarda kişilere ait özel bilgiler yer almaktadır. Mülk sayısı ve cinsleri gibi bilgileri, adres ve telefon bilgileri, eğitim durumları, yaş, doğum tarihi, ikametgâh gibi her türlü kişiye ait bilgiler alınmaktadır. Bu bilgiler yine yasa gereği Ulusal Veri Tabanına aktarılmaktadır. Bu bilgiler hiçbir şekilde paylaşılamaz, bir başka kişiye verilemez ve devredilemez. Bu açıdan vatandaşlarımız bu konuda rahat olsun.”

Büyükkılıç, vatandaşların cep telefonlarından özel şirket ve pazarlama şirketlerince arandıklarını belirterek, bu tür ticari aranmaların temelinde GSM operatör şirketlerince telefon numaraların verilmesinin yattığını ve belediyeden kaynaklanan bir durum olmadığını sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER