ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 13:30

Belçika'nın Ankara Büyükelçisi, Hatay'da


Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Marc Trenteseau, Hatay Valisi Mehme Celalettin Lekesiz’i ziyaret etti.

Ziyarette iki ülke arasında çok önemli ekonomik işbirliği bulunduğunu ifade eden Büyükelçi Trenteseau, Belçika’nın Türkiye’de yatırım yapan ülkeler arasında ilk sıralarda olduğunu aktardı. Büyükelçi, Türkiye’ye her yıl 600 bini aşkın Belçikalının turist olarak geldiğini bunun yanı sıra ülkesinde önemli sayıda Türk vatandaşının yaşadığını kaydetti.

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz de konuklarına Hatay hakkında bilgi verdi. 1.5 milyonluk nüfusu bulunan şehrin Gayri Safi Milli Hasıla’ya yaptığı katkı açısından 12.sırada olduğunu ifade eden Lekesiz, “Türkiye'nin toplam vergi gelirlerine yaptığı katkı açısından 8. sıradayız. Ham ve yassı çelik üretiminde, yaş sebze ve meyve ihracatında birinci, ihracatta 9’uncuyuz. Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 12 firmamız bulunuyor. Kara yoluyla uluslararası yük taşımacılığı açısından İstanbul’dan sonra en büyük 2. filoya sahibiz. Yeni yapılan müze ile dünyanın en büyük mozaik müzesine sahip olacağız.” dedi.

Ziyaretin sonunda Vali Lekesiz, konuğuna Hatay'daki farklı dinlerin barış ve hoşgörü içerisinde yaşamasını temsil eden plaket verirken Büyükelçi Trenteseau ise Vali Lekesiz’e ülkesine özgü bir hediye verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER