ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Haziran 2013 Pazar 16:30

Bayburt Şehircilik Kongresi yapıldı


Bayburt Bilgi Paylaşım ve Proje Üretim Derneği (BAYPROJE) Bayburt Belediyesi ve Bayburt Üniversitesi İle şehircilik kongresi gerçekleştirldi.

önetim kurulun yapmış olduğu açıklama alınan karalar aşagıdaki gibi belişrtildi.
Bayburt şehircilik açısından değerlendirilebilecek fevkalade uygun bir coğrafyaya sahiptir.
Bayburt şehrini oluşturan Kale, Çoruh Nehri ve diğer topoğrafik özelliklerin şehir planlamacılarının “arayıp da bulamadıkları özellikler” olduğu birçok uzman tarafından ifade edilmiştir.
Eski ve yeni Bayburt’un sunulan görsel karşılaştırmaları çarpıcı ve düşündürücü sonuçlar doğurmuştur.
Konuşmacılardan birisi, Bayburt’un tarihi ve kültürel mimari itibariyle, Mardin gibi sahip çıkılması gereken ve turizmde değerlendirilebilecek önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade etmiştir.
Bayburt’ta son 40-50 yılda şehircilik açısından yapılmış olan tahribatın, ancak önümüzdeki 40-50 yılda doğru planlama, tasarım ve uygulama ile düzeltilebileceği belirtilmiştir.
Geleceğe yönelik söz konusu çalışmaların sağlıklı bir şekilde başlatılıp, yürütülebilmesi için belediye ile birlikte yeni bir çalışma yapmak ve yeni bir yapılanmaya gitmek durumundayız.
Bu yeni yapılanmayla ilgili olarak, değerli bilim adamlarından bazıları ile ön görüşme yapılmış, bu konuda “gönüllü olarak danışmanlık” yapabileceklerini ifade etmişlerdir. Öte yandan Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin de şimdiye kadar Bayburt ile ilgili yaptıkları çalışmaları Belediye ile organik bağ kurarak geliştirebilecekleri ifade edilmiştir.
Diğer taraftan şehircilikle ilgili önerilen yeni çalışmalar yürütülürken, Bayburt’un sosyal yaşam standartlarının ve genel olarak turizme bakışının geliştirilmesi gerektiği de vurgulanmıştır.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER