ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Şubat 2013 Çarşamba 22:13

Bavyera hükümeti güvenlik kameralarıyla her yeri gözetliyor


Almanya'nın Bavyera eyaletinde 17 bin güvenlik kamerasının hizmette olduğu ortaya çıktı. Sayıyı fazla bulan muhalefet, hükümete yüklendi.

Almanya'nın en büyük eyaletlerinden Bavyera'nın okul, toplu taşıma araçları, metro durakları, hastahane, kreş ve müzeler başta olmak üzere kamuya açık hemen hemen her alanı 17 bin güvenlik kamerasıyla gözetlediği ortaya çıktı. Bavyera eyaletinde güvenlik kamerası sayısında son beş yılda ciddi oranda artış oldu.

Yeşiller Partisi'nden Christine Kamm, konuyu Bavyera Eyalet Meclisinde eylül ayında gündeme getirip, Bavyera hükümetinden kamaraların güvenliğe uygunluğu konusunda detaylı bilgi istemişti. Bunun üzerine tüm birimlere çağrı yapan Bavyera İçişleri Bakanlığı, 2008 yılında 11 bin 500 kamera sayısının 2012 yılı sonu itibarı ile 17 bine ulaştığını duyurdu. Bu kameralardan 4 bin 621 adetinin kamu güvenliği ve 6 bin 455 adetinin bina güvenliği için kullanıldığı bildirildi. 2008 yılında ulaşım için kullanılan yerlerdeki 277 olan kamera sayısı bin 500'ün üzerine çıktı. Münih'teki toplu taşıma noktalarında 3 binin üzerinde kamera görev yaparken, Münih Havalimanı'nın ise 400 kamera ile gözetlendiği bildirildi.

Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan Bavyera Veri Koruma sözcüsü Thomas Petri, gözlemci devlet yolunda olmadıklarını, ancak kamera sayısının daha fazla artırılmasının düşündürücü olduğunu savundu. Ellerindeki kamera listelerini mercek altına aldıklarını ifade eden Petri, metro duraklarında yaşanan saldırı olaylarından dolayı bu yerlere takılan güvenlik kameralarının vatandaşlar tarafından anlaşılır olduğunu, ancak yine de bunun gerekli olup olmadığını araştıracaklarını ifade etti.

172 OKUL GÖZETLENİYOR, ÇOCUKLAR BUNA KARŞI KORUNMALI

Konu hakkında basın açıklaması yapan Bavyera İçişleri Bakanlığı, saldırı olaylarının araştırılması ve açıklığa kavuşturulması için bu kameraların gerekli olduğunu iddia etti. Bu kameralar sayesinde Bavyera polisinin suç olaylarını daha iyi aydınlattığını ifade eden İçişleri Bakanı Herrmann, özellikle ulaşım noktalarındaki saldırı olaylarında düşüş olduğunu belirtti ve bunun Bavyera'nın başarılı bir projesini olduğunu dillendirdi.

Christine Kamm (Yeşiller) ise, Bavyera'da çok az bir yerde vatandaşların gözetlenmeden yaşadıklarını ifade etti. Bavyera'da 172 okulun gözetim altında olduğunu söyleyen Kamm, özellikle çocukların bu tür girişimlerden korunması gerektiğini ileri sürdü ve çocukların sürekli gözetlenmesine karşı olduklarını açıkladı. Güvenlik kameralarının saldırıları engelleyemediğini sözlerine ekleyen Kamm, fazla kamera sayısının gerekli olup olmadığını sordu. Ana muhalefet partisi sosyal demokrat SPD de artan kamera sayısını eleştirdi. SPD'nin veri koruma sözcüsü Florian Ritter, hizmete giren kameraların gerçekten görevini yerine getirip getirmediğine bakılmasını talep etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER