ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2014 Pazartesi 16:12

Başköylü kadınlardan valilik önünde temiz su eylemi

Başköylü kadınlardan valilik önünde temiz su eylemi


Bursa’nın Orhaneli ilçesine bağlı Başköy sakinleri, bölgede bulunan mermer ocaklarına Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) verilmesi üzerine eylem yaptı.

Suları kirli aktığı gerekçesiyle iki yıldır birçok yere dilekçe veren ve mahkeme kararı ile mermer ocaklarının kapanmasını sağlayan Başköylülere kötü haber ÇED'den geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın özel izniyle faaliyeti durdurulan bölgedeki şirketler, iptal edilen ruhsatlarını yeniden aldı. 3 mermer ocağının sularını kirlettiğini iddia eden köylüler 2 ocağın hukuka aykırı ÇED raporu aldığını ileri sürüyor. Firmaların birisinin yaklaşık bir hafta önce yeniden faaliyete başlaması sebebiyle minibüslerle Bursa Valiliği’ne gelen köylüler oturma eylemi yaptı.

Vali Münir Karaloğlu ile görüşmek isteyen köylüler, valinin cenazeye katılması sebebiyle bunu gerçekleştiremedi. Köylüler adına bir heyet Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta ile görüştü. Usta’nın durumu Karaloğlu’na bildireceğini belirtmesi üzerine ikna olup valilikten çıkan heyet, köylülerden evlerine dönmesini istedi. Ancak bu şekilde kendilerinin kandırıldığını savunan köylü kadınlar Vali Karaloğlu ile görüşmeden ayrılmayacaklarını belirterek oturma eylemi yaptı.

Yaklaşık bir hafta önce de köy meydanında protesto gösteri yapan köylüler ‘Başköy'ün suyuna dokunan eller kırılsın’, ‘Su hayattır, kirletilemez’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Ölmek var dönmek yok’, ‘Böşköylüler burada vali nerede?’ şeklinde slogan attı. Köylüler ayrıca 'Suyuma dokunma', 'Şişeden değil çeşmeden iç', 'Suyumuzu kirletenler utansın', 'Temiz su haktır' yazılı pankartlar taşıdı.

İSTİFA EDECEĞİM

Özellikle öfkeli kadınları teskin etmekte zorlanan muhtar Hasan Acar, köylülerin önünü almakta zorlandığını belirterek, "Mermer ocaklarının ÇED belgeleri iptal edildi. 6 ay önce köyümüz temiz suya kavuştu fakat Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, ruhsatları iptal edilmesine ve defalarca dilekçe vermemize rağmen burada ÇED 'olur'u verdi. Bunu neye dayanarak verdiklerini bilmiyoruz. Yani hukuksuz şekilde verildi. Burada bizim suyumuza zarar veren 3 mermer ocağı var. Bunlardan 1 tanesi daha açılmadı. Sadece ruhsat almış. Ona da ÇED 'olur'u verdiler. Diğer faaliyet gösteren 2 firmanın işletme ruhsatları iptal edilmişti. Şu anda hukuksuz şekilde işletme izni olmadan faaliyet göstermeye başladı." dedi.

Köylüleri artık durduramadığının altını çizen Muhtar Acar, şöyle konuştu: “Bu mermer ocağının en kısa zamanda durdurulmasını istiyoruz. Ben muhtar olarak köylüleri sakinleştirmekte zorluk çekiyorum. Eğer bu mermer ocağı bir hafta içinde durmazsa gidip istifamı kaymakamlığa vereceğim ve ‘artık bundan sonra ben sorumlu değilim’ ve ‘bundan sonra olacaklardan siz somluksunuz.’ diyeceğim.”

Avukat Hasan Ali Yılmaz ise Başköy'ün su havzası üzerinde 3 firmanın ÇED raporu aldığını aktarırken, şu bilgileri verdi: “Bunlardan iki tanesi bunu hukuka aykırı aldılar. Bir firmanın mermer işletme izni Bursa üçüncü idare mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Bu firma mermer işletmesinde bulunamaz. Bun sayın Vali yardımcısına da ilettik. Birileri bu firmanın yazıların gecikmesinin arkasına sığınarak mermer üretmesine izin vermemelidir.”

Yalnızca sularını istediklerini belirten köylüler ise gözyaşları içinde mermer ocaklarının kapatılmasını istedi. Köylüler çocukları ile birlikte yerlerde betonlar üzerine oturup Vali Karaloğlu’nu bekledi.

Protestoda, çocukların yetkililere seslerini duyurabilmek için yazdıkları mektupları basın mensuplarına okuması duygulu anların yaşanmasına neden oldu. Bazı köylüler ise ellerinde bebeklerini göstererek çocukları için temiz bir gelecek bırakılmasını istedi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER