ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 13:11

"Başkentlik yılında dünya ile entegre olacağız"

"Başkentlik yılında dünya ile entegre olacağız"


Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, Eskişehir’in bu yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti olmak üzere çifte başkentlik unvanı taşımasının hem Türkiye’ye hem de kente önemli bir katkı sağlayacağını söyledi. Koçdemir, "Bu başkentlik yılında biz dünyanın geneli ile entegre olacağız. Ama özellikle müştereklerimizin çok olduğu Türk ve İslam dünyasıyla daha bir yakınlaşıp, birbirimizi daha yakından tanıyacağız." dedi.

Vali Dr. Kadir Koçdemir, Türk Kızılayı Eskişehir Şube Başkanlığı Olağan Genel Kuruluna katıldı. Koçdemir burada yaptığı konuşmada, Kızılay Eskişehir Şubesinin yaptığı başarılı çalışmalara dikkat çekti ve şu örneği verdi: "Van depreminde, deprem sonrasında Van’a intikal eden, müdahale eden ilk üç ilden birisi Kızılay ve Eskişehir’di. Burada hava kuvvetlerimizin, afetle ilgili teşkilatlarımızın ve sivil arama kurtarma ekiplerinin çok büyük katkıları olmuştur. İşadamlarının malzeme temininde çok büyük katkıları olmuştur."

Eskişehir’in bu yıl Türk Dünyası Kültür Başkentliği ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti olmak üzere çifte başkentlik unvanı taşıdığını hatırlatan Koçdemir, şunları söyledi: "Bu başkentlik yılında biz dünyanın geneli ile entegre olacağız. Ama özellikle müştereklerimizin çok olduğu Türk ve İslam dünyasıyla daha bir yakınlaşıp, birbirimizi daha yakından tanıyacağız. Bu entegrasyonda, birbirimizi tanıma bilmede, bize bütün Eskişehir’in katkıları olacaktır. Katkıda bulunacak kuruluşların içinde en faydalı olabileceklerin başında Eskişehir Kızılay Şubesi gelmektedir. Çünkü bugüne kadar bu istikamette başarılı çalışmaları ve tecrübeleri vardır."

Türk Kızılay’ını çifte başkentlik vazifesini şerefle, onurla tamamlamada en büyük yardımcıları olarak gördüğünü ifade eden Koçdemir, Kızılay’ın altyapısı ve diğer imkânlarında iyileşmeler olduğunu ve buna katkı vermek istediklerini söyledi. Kızılay’ın yönetiminde bulunan kampların Türk Dünyası gençliğinin buluşma noktası olacağına değinen Koçdemir, “Özellikle Hasırca Kampını, Türk Dünyasındaki çocukların, gençlerin bundan sonraki yıllarda da bir araya gelebilecekleri bir vasfa, niteliğe kavuşturma konusunda kendileri ile birlikte hareket etmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÜÇ YILDA 2,5 MİLYON TL DEĞERİNDE BAĞIŞ

Kızılay Şube Başkanı Yüksel Girgin ise görevde bulunduğu üç yıllık dönemde yaptıkları çalışmaları anlattı. 20 yıldır Kızılay Şube Başkanlığı'na hiçbir bağış yapılmadığını bildiren Girgin, "Son üç yıl içinde 10 adet ev bağışı, 11 adet tarla bağışı, 4 arsa bağışı aldık. Bunların bugünkü değeri 2,5 milyon liradır." dedi.

Girgin, Avrupa Birliği seçim aşamalarını tamamladıklarını ve Eskişehir Şubesi olarak Türk Kızılay’ı ve Kızılhaç üyeleri arasından seçilen ilk ve tek şube olduklarını da açıkladı.

Genel Kurulda Koçdemir’in yanı sıra milletvekilleri Salih Koca, Süheyl Batum ve Kazım Kurt, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Feyzullah Günal, İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Yapıcı, ETO Başkanı Harun Karacan ile çok sayıda Türk Kızılayı Eskişehir şubesi üyesi hazır bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER