ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 16:06

Başkentlik Mahallesi Sazova’ya kurulacak


Eskişehir 2013 'Türk Dünyası Kültür Başkenti' etkinlikleri kapsamındaki en önemli projelerden birisi olan Başkentlik Mahallesi'nin Sazova'ya kurulması kararlaştırıldı.

        2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti (TDKB) Ajansı Yönetim Kurulu toplantısında konuşan Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir, yürütülen çalışmalarla ilgili kurul üyelerine bilgi verdi. Daha sonra Başkentlik Mahallesi’nin yer seçimi ile ilgili olarak bir önceki toplantıda oluşturulan alt komisyonun raporu üzerinde görüşmeler yapıldı. Yönetim Kurulu üyeleri alternatif alanlar içinde, fuar alanı olarak geçen ve Sazova Bilim Kültür Parkı’nın karşısında bulunan parselin 2013 yılı boyunca Başkentlik Mahallesi şeklinde yapılandırılmasına karar verdi.

        Vali Koçdemir, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan gibi ülkelerin Başkentlik Mahallesi'nde kendilerine özgü çadırlarını kurmak istediklerini, diğer ülkelerin ise oluşturulacak yapıların iç donanımlarını bizzat sağlamayı talep ettiklerini söyledi. Söz konusu alanda, bayram yeri gibi bir hava içinde, mümkünse her gün 24 saate yakın bir süre yaşayacak; canlı olacak bir alan meydana getirmek istediklerini kaydeden Vali Koçdemir, "Eskişehirli vatandaşlarımızın dışında çevre yolu bağlantılarına yerleştirilecek yönlendirme tabelaları ile bu güzergâhlardan geçecek vatandaşlarımızın da bu alanı ziyaret etmelerini sağlamayı amaçlıyoruz.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER