ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 11:37

"Başkanlığa talip olanlar Adana ve Mersin'in sorunlarını iyi bilmeli"

"Başkanlığa talip olanlar Adana ve Mersinin sorunlarını iyi bilmeli"


Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, Adana ve Mersin Büyükşehir belediye başkanlıklarına talip olanların sorunları iyi bilerek toplumun tüm katmanlarını kucaklaması gerektiğini bildirdi. Sönmez, "Belediye başkanı olacak kişilerin ilk icraatı Adana ve Mersin’in en az 20 yıllık geleceğini kent bilimciler, şehir plancıları, inşaat mühendisleri ve mimarlar eliyle planlamak olmalı." dedi.

Sönmez, yaptığı açıklamada, iki şehrin el ele, omuz omuza projeleri birlikte yaşama geçirmesinin gerekliliğini kaydederek, kişisel beklenti içerisine girilmeden iki kentteki güçlü kurum ve kuruluşların yanı sıra yerel yönetimlere, köklü şirket yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarına da çağrıda bulundu.

Çukurova Bölgesi’nin en önemli iki kenti olan Adana ve Mersin’in sanayi ve tarım altyapısına rağmen ekonomide istenen seviyede olmadığını anlatan Sönmez, bölgenin kalkındırılmasını yönelik çabalarla dünyayla rekabet eadebilecek hale gelinebileceğini dile getirdi. İki kentin yaşam koşulları ve ekonomik yapıları incelendiğinde benzer özellikler taşıdığını dile getiren Sönmez, uyum sorunu yaşanmayacağı göz önüne alınarak öncelikle ekonomik hareketlenme gerektiğine dikkat çekti.

Sönmez, "Sorunların etraflıca konuşulacağı, çözüm odaklı titiz çalışmalar yapılması kaçınılmaz. Odalar, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, belediyeler, milletvekilleri, valiler ve merkezi idareye bağlı bütün kurumlar birer dinamiktir. Hepimiz bölgeyi kalkındırmayla ilgili bir hedef belirlemeliyiz. Bölgemiz dünyayla ekonomide rekabet edecek bir güce sahip. Önümüzdeki dönemlerde bölgemiz, Antalya sınırına kadar seraları da içerisine alan, tarımıyla, sanayisiyle, makinesiyle, çeliğiyle bir rekabet havzası olacak. Artık dünyada büyüyen ve paylaşan kent modelleri konuşuluyor. Bölgesel rekabetin içinde var olan ve sürekli kendini yenileyen dinamik bir yapıya kavuşursak yatırımlar da doğal olarak yüksek kalitede olacak, personel de eğitimli insanlardan oluşacaktır. Kaliteye sahip bir bölgeyiz ancak yeni yatırımlar ve daha çok kalifiye personele çekebilirsek dünyanın sayılı bölgesi olma fırsatını yakalayabiliriz." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER