ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 14:24

Başkan Özgan: Tarihi konaklar bölge turizmine katkı sağlıyor

Başkan Özgan: Tarihi konaklar bölge turizmine katkı sağlıyor


 Adana'nın Kozan ilçesinde Türk kültürü ve yaşamı içinde önemli bir yer edinen ve hakkında romanlar yazılıp, türküler yakılan konakların yeniden ayağa kaldırılması için çalışma başlatıldı. Tarihin yaşayan belgelerinden olmasına rağmen birçoğu bakımsızlıktan kullanılamayacak halde olan konakların restorasyonlarının yapılarak turizme kazandırılması hedefleniyor.

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Yaverin Konağı'nın, diğer konakların restoresi için örnek teşkil ettiğini belirtti. Başkan Özgan, içerisinde birçok anıların yaşandığı konakların, sahipleri tarafından hibe edilmesi halinde gerçekleştirecekleri projelerle bu yapıları ayağa kaldırmak için caba göstereceklerini söyledi.

Başkan Özgan, "İlçemizde bulunan konakların restore edilip turizme kazandırılması hem gelenek ve görenekleri yaşatmak, hem de turizm açısından çok önemlidir. İlçemiz Arslanpaşa Mahallesi 160 ada 3 parselde yer alan tescilli taşınmaz kültür varlığı olan Yapıcı Konağı’nın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Hasan Hüseyin Yapıcı ve mirasçıları tarafından belediyemize hibe edilmesi için çalışma başlatıldı. Yapıcı ailesi fertlerine bu duyarlı davranışlarında dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

Yapıcı Konağı’nın mirasçılarının büyük bir kısmı devir işlemini yaparken diğer hisselerin de yakın zamanda devir işleminin tamamlanacağı belirtildi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER