ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Eylül 2013 Perşembe 18:54

Başkan Mehmet Özhaseki: Değerlerimize sahip çıkmalıyız

Başkan Mehmet Özhaseki: Değerlerimize sahip çıkmalıyız


Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 26 Eylül Dil Bayramı nedeniyle Hunat Kültür Merkezi'nde Orhun Anıtları fotoğraf sergisi açıldı. Açılışı gerçekleştiren Başkan Mehmet Özhaseki geçen ay hayatını kaybeden Orhun Anıtlarına ait fotoğrafların sahibi Servet Somuncuoğlu ve bugün hayatını kaybeden gazeteci Abdülmecit Avşar'ı rahmetle andı.

26 Eylül Türk Dil Bayramı nedeniyle Hunat Kültür Merkezi'nde açılan fotoğraf sergisinde konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Orhun Kitabeleri'ne ait fotoğrafların Servet Somuncuoğlu'nun çalışması olduğunu belirterek, "Taştaki Türkler isimli çalışmasını bizimle paylaştı. Bir konferansla birlikte Kayseri ile paylaşmasını istedim bu çalışmayı. Fotoğrafları verdi, kendisinden konferans için haber beklerken geçen ay ölüm haberini aldık. İşte o fotoğrafları Türk Dil Bayramı münasebetiyle Kayseri ile paylaşıyoruz." dedi.

Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türk Dili Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atabey Kılıç da konuşmasında Türk dili üzerine bilgi verdi. Türk dili kullanımı sırasında yapılan yanlışlardan bahseden Kılıç kendi dilimizi öğrenme konusunda hassasiyet göstermediğimizi belirtti. Özellikle son 10 yıldır kabalaşmanın özgüven gibi algılandığını da vurgulayan Prof. Dr. Kılıç bunun en önemli kurbanının dilimiz olduğunu dile getirdi ve dilimize saygı göstermemiz gerektiğini vurguladı.

Mehmet Özhaseki ise ilk Türk ismini Orhun Kitabeleri'nde gördüğümüzü belirtti ve ardından Anadolu'ya göç eden Türklerin adeta Anadolu'yu bir toplanma yeri haline getirdiklerini söyledi. Milletimizin Anadolu'da bağımsız bir şekilde yürümeye azmettiğini ifade eden Başkan Özhaseki, "İnşallah sonuna kadar da Cenabı Hak hürriyetimizi elimizden almaz; ama bunu sağlamanın yolu da kendi içimizde birlik beraberliği sağlamaktan geçiyor. Başkalarının dilini inkar edecek değilim. Ama ben Türk milletinin bir ferdiyim, dilimi de seviyorum ona da sahip çıkmak için elimden geleni yaparım. Bu milletin varlığının birliğinin devamı için de burada tek dilin olması gerektiğini her zaman iddia ederim. Bize ait değerlere sahip çıkmamız gerekiyor" dedi.

ÖZHASEKİ DOĞU TÜRKİSTAN SEVDALISI AVŞAR'I ANDI

Başkan Özhaseki konuşması sırasında geçen ay hayatını kaybeden Servet Somuncuoğlu ile sergi açılışına giderken ölüm haberini aldığı Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Genel Başkanı, Gazeteci Abdülmecit Avşar'ı rahmetle andı. Abdülmecit Avşar'ın Doğu Türkistan davasına kendini adamış bir insan olduğunu dile getiren Başkan Özhaseki, "Doğu Türkistan'dan sevindirici bir haber gelmişse onunla mutlu olur, eğer Çinliler yine Uygurlara bir zulüm yapmışlarsa üzüntüsünü yaşardı. Güzel bir insandı. Allah rahmet eylesin. İnsanoğlu dışarda çok büyük kavgalar veriyor ve sonunda bırakıp gidiyor. Ama o kavgaları nefsi için verenlerle ulvi gayeler için verenler arasında dağlar kadar fark var. Mevlana diyor ki; Hakkın sofrasında bu kavga nedir? Yeme içme Hakka zarar mı verir? Şu karşı dağa bir kuş konmuş, yemiş içmiş göçüp gitmiş. Gel gör ki o dağdan ne artmış, ne eksilmiş. İnsanoğlunun hükmü bu kadar. İstediğiniz kadar zengin olmaya çalışın, insanoğlu bırakıp giden kuş gibidir. Ama davanız büyükse işte onun bir anlamı var. İşte Mecit kardeşimizi anmamız da ondan" diye konuştu.

Başkan Özhaseki konuşmasının ardından Orhun Anıtları Sergisini, ERÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili Bölüm Başkanı Atabey Kılıç, Hacılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Şener Serim ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın'la birlikte açtı. Orhun Anıtlarına ait 29 fotoğrafın yer aldığı sergi 1 hafta açık kalacak.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER