ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 13:04

Başkan Kocaoğlu'ndan rakibi Yıldırım'a üç soru


AK Parti hükümetinin bugüne kadar İzmir için ne yaptığını soran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediye başkan adayı olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım’a üç soru yöneltti: “İzmir’de özelleştirme adı altında ne kadar gayrimenkul sattınız? Sattığınız gayrimenkul kadar yatırım yaptınız mı? İzmir’den aldığınız vergileri, niye İzmir’e döndürmediniz?”

Yerel bir televizyondaki programa katılan Başkan Kocaoğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bugün açılacak Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi’nin şehir ve çevre açısından önemine değinerek, Türkiye’de çamur kurutma yöntemiyle çalışacak en büyük tesisi inşa ettiklerini söyledi. AK Parti adayı Yıldırım hakkındaki iddialar ve ortaya atılan ses kayıtlarının seçim sürecine yansımaları hakkındaki bir soru üzerine ise, “Keşke bu 17 Aralık olmasaydı, biz Binali Bey’le İzmir’in sorunlarını konuşsaydık ama 17 Aralık’tan sonraki bölümü ben konuşmak istemiyorum. Hazır malzeme bulmuşuz, haydi buradan rakibe vuralım demek benim tarzım değil. Hizmetse hizmeti oturup konuşalım.” dedi.

Kocaoğlu, seçim sürecinde adayların eleştiri ve vaatleri hakkında bir soruya da şöyle cevap verdi: “Rakip, hizmetten bahsediyor. Davulun sesi uzaktan hoş geliyor. Biz 10 senedir yaptıklarımızı konuşuyoruz. Her gün bir tesis açıyoruz, her gün bir temel atıyoruz. Siz İzmir için ne yaptınız? Rakamlarla, afaki değil. Kuzey Çevre Yolu’na, Beydağ Barajı’na ne yaptınız? Bölünmüş yol olarak ne yaptınız? Bunların parasının ne kadarını, nereden aldınız? Neden yakın vilayetlerle teşviki, OSB’ler doluncaya kadar eşitlemediniz? Neden turizm teşviki vermediniz?”

Başkan Kocaoğlu, Harmandalı Çöp Depolama Alanı'yla ilgili olarak Binali Yıldırım'ın eleştirisine karşılık, “Harmandalı’na gelmeden, Harmandalı’nı görmeden konuşmayacaksın ya da oradaki durumu bileceksin. Harmandalı’nı çok iyi bilen bizler orayı düşünmüyorsak, bunun bir gerekçesi var. Orada evler depolama alanına çok yaklaştığı için imardan dolayı, zamanın belde belediye başkanları imar verdiğinden dolayı yaşanmış bir süreç var. Ondan dolayı da artık orada bir çöp tesisi olması mümkün değil. Onun için biz yer arayışlarını sürdürüyoruz. Dünyanın en gelişmiş teknolojisiyle çalışan atık bertaraf tesisini kurarak sorunu çözeceğiz. İkincisi, bunlar vahşi depolanmıyor. Harmandalı’nda çok büyük bir yanılgı var. Harmandalı’nın artık depo alanı olarak kullanılması yanlış ama orada depolama, tamamen Avrupa standartlarına göre düzenli depolama olarak yapılıyor. Çevre Bakanlığı’nın sayfasında da düzenli depolama olarak Harmandalı Depolama Tesisi görünüyor.” şeklinde konuştu.

Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka ve Göztepe’nin stat projelerine karşı çıkmasının mümkün olmadığını belirterek, bu konuda geçmişten bugüne hangi girişimlerde bulunduğunun şahitleri olarak eski Bakan Faruk Özak, Türkiye Futbol Federasyonu eski Başkanı Mahmut Özgener ve dönemin Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül’ü gösterdi. Şehiriçinde küçük statlar yerine Karşıyaka için Örnekköy’de, Göztepe için de Uzundere’de 25 bin kişilik statları da kapsayan spor kompleksleri kurmak istediklerini söyledi. Stat yapımı konusunda TOKİ ile işbirliğine sıcak bakmadığını ifade eden Kocaoğlu, “Ben TOKİ’yle Uzundere’de bir iş yaptım. Vazgeçtiler, proje yerde kalmasın diye bütün parasını da ben verdim. Bir daha TOKİ’yle iş yapmam. TOKİ’nin yapacağı şeye güvenmiyorum.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER