ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 10:42

Başkan Kocaoğlu, Uçanyol'u teftiş etti


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 35 metre yüksekliğindeki viyadük bölümü tamamlanan Yeşildere-Menderes caddeleri bağlantısında incelemelerde bulundu. Projenin otogara kadar uzatılacak 6,2 kilometrelik bölümü için de proje ihalesi yaptıklarını açıkladı.

Buca ilçesindeki "Uçanyol" projesinin ana damarı olan Yeşildere ile Menderes arasındaki viyadük kısmını tamamlayarak trafiğe açan Büyükşehir Belediyesi, geri kalan kısımdaki düzenleme çalışmalarını da sürdürüyor. Kasım sonunda tamamlanması planlanan çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Kocaoğlu, bürokratlardan inşaata ilişkin bilgi aldı. Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Raif Canbek, Fen İşleri Daire Başkanı Fazıl Ölçer ve yüklenici firma yetkilileriyle trafiğe açılan bölümde de incelemelerde bulunan Kocaoğlu, projenin otogara kadar uzanacak olan bölümüne de en kısa süre içinde başlamak istediklerini dile getirdi.

Büyükşehir Belediyesi, Yeşildere Caddesi’ne viyadükle bağlanarak Buca üzerinden otogara bağlantı sağlayacak ekspres güzergâhın 1,3 kilometrelik bölümünde yaptığı inşaatta sona yaklaştı. Viyadük yüksekliği sebebiyle halk arasında Uçanyol olarak adlandırılan projenin Yeşildere Caddesi ile Menderes Caddesi arasında kalan viyadük kısmı tamamlandı ve yan yollarla Menderes Caddesi’ne çıkılacak şekilde Kurban Bayramı'ndan önce trafiğe açıldı. Projenin Onat Caddesi’nde ise yol, kaldırım ve kavşak düzenlemeleriyle yağmur suyu kanalı yapımı devam ediyor. Ayrıca havai hatlar yer altına alınarak yeni aydınlatma birimleri yerleştiriliyor. Kasım sonunda tamamlanması planlanan yatırım, 16 milyon 395 bin TL yapım ve 17,7 milyon TL kamulaştırma olmak üzere toplam 34 milyon TL’yi aşan maliyetle yaşama geçiriliyor.

Proje kapsamında 80 metre uzunluğunda karayolu köprüsüyle yer yer 35 metre yüksekliğe çıkan 185 metre uzunluğunda viyadük yapıldı. Belediye, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Konak Tünelleri projesi sebebiyle önceki proje üzerinde bir revizyon yapmıştı. Yeni düzenlemeye göre viyadük, Yeşildere Caddesi üzerinde Karayolları’nın yaptığı kavşakla bağlandı. Projeyle Yeşildere Caddesi’nin paralelindeki Meles Çayı ve İZBAN hattı, Menderes Caddesi’nden Onat Caddesi’ne kadar köprülü kavşakla aşılarak kesintisiz ulaşım sağlanıyor. Katlı kavşakla hem Buca’ya girilip üst bölgelerine gidilebilecek hem de Buca’dan Yeşildere Caddesi yoluyla Konak, Karabağlar ve Gaziemir istikametine ulaşılabilecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER