ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 16:11

Başkan Kocaoğlu: Türkiye, İzmir gibi olmalı

Başkan Kocaoğlu: Türkiye, İzmir gibi olmalı


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, her şehrin İzmir gibi olması halinde Türkiye’nin, dünyanın en müreffeh ülkelerinden biri olacağını söyledi. Kocaoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “İzmir’de bir kongre merkezi yok. Yerel yönetim yapamıyor. Bunu da biz yapacağız.” açıklamasını değerlendirerek, “Ben belediye başkanı olarak Başbakan’a söz söyleyecek değilim. Bu benim siyaset anlayışıma da, devlet anlayışıma da yakışmıyor ancak Sayın Başbakan, ‘Biz yapacağız.’ diyor. Peki biz ne oluyoruz? Biz neyiz? Biz, siz, bunlar, onlar diye toplumu ötekileştirerek bu noktaya geldik. Toplumda huzursuzluk var. Herkeste gerginlik var. Toplum gerginlikle değil, uzlaşıyla yönetilir. Toplum, ‘Benden olan yaşasın’, ‘Benden olan kazansın’ diyerek değil, adil olarak yönetilirse huzur olur.” şeklinde konuştu.

Büyükşehir ve Güzelbahçe belediyelerinin ortak hizmet projesi kapsamında yapımı tamamlanan Tahtacı Kültürevi törenle açıldı. İlçenin Yaka Mahallesi’ndeki törende konuşan Başkan Kocaoğlu, “Türkiye, İzmir gibi olmalı. İzmir, ülkenin en aydınlık, demokrasiyi uygulayan, insan haklarına saygılı, kimsenin yaşantısına karışılmayan, özgürce yaşanacak bir kentidir. Ülkeye bu genel ve evrensel doğruları hep birlikte öğretmek zorundayız. Ülkenin çıkışı bu. Ülkenin her tarafı İzmir gibi olursa Türkiye, dünyanın en güzel, en müreffeh ülkelerinden biri olur. Görev bizlere, ilericilere, aydınlara, devrimcilere düşmektedir. Bunu biz yapacağız. Bu kentte her etnik kökenden, her inançtan, her mezhepten arkadaşımız özgürce inançlarını, örf âdetlerini uygulamaktadır. Böyle bir kente sıfatlar yükleyerek, güneşi balçıkla sıvamaya çalışıyorlar. Buna da karşı duracağız. Bizim geleceğimiz, çocuklarımızın, ülkenin geleceği hepimizin birlik beraberliğindedir. Biz birlik beraberlik içinde olarak her türlü oyunu bozmak zorundayız, bunu bozacak gücümüz var.” dedi.

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ise temeli 2 Temmuz 2013'te atılan Tahtacı Kültürevi’ni, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle dört ayda tamamlayarak Hicri muharrem ayına yetiştirmenin gururunu yaşadıklarını söyledi. Başkan İnce, “Her gittiğimde Büyükşehir Belediye Başkanım'a ulaştım. Her gittiğimde istediğimi aldım. Kendisine teşekkür ediyorum.” diye konuştu. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel ve Güzelbahçe Kaymakamı Mehmet Ünlü de başta Kocaoğlu ve İnce olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ettiler.KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER