ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 13:58

Başkan Büyükkılıç, halkla bir arada

Başkan Büyükkılıç, halkla bir arada


Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Ağırnas beldesini ziyaret ederek, yörenin tarihi ve Ağırnas evleri hakkında vatandaşlar ve esnaf ile sohbet etti.

Osmanlı mimari sanatını zirveye ulaştıran ve dünya mirasları arasında eserleriyle büyük bir ihtişam sergileyen Mimar Sinan'ın Ağırnas’da doğduğunu hatırlatan Başkan Memduh Büyükkılıç, bu bakımdan beldenin sadece Melikgazi’nin, Kayseri’nin değil tüm dünyanın değer verdiği, önemsediği ve korumaya aldığı bir bölge olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı İsmail Mete ile birlikte kahvehanede bölge halkı ile çay içen ve sohbet eden Başkan Memduh Büyükkılıç, Ağırnas’ın tarihi yapısı, Mimarsinan ile özdeşleşen kimliğinin yine ön planda olacağını ve buranın açık alan tarihi müze şehir haline getirileceğini kaydetti.

30 Mart 2014 tarihinden itibaren Ağırnas beldesinin Melikgazi ilçe sınırları içerisinde yer alacağını ve belediye hizmetlerinin bundan sonra Melikgazi Belediyesi'nce sunulacağını ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, “Ağırnas bölgemiz Melikgazi için çok önemlidir. Çünkü burası bir dünya markasıdır. Koca Mimar Sinan'ın doğduğu ev buradadır. Ağırnas tarihi evleri ile adeta açık alan müze gibidir. 2014 yılından itibaren Mimar Sinan Melikgazi koruması ve tanıtımında olacaktır. Bu bölgenin çevre ve tarihi yapısı ile Büyükşehir Belediyesi ile birlikte değerlendirilecek tarihi gezi alanı olarak değerlendirilecektir. Ağırnas’a en kısa sürede sosyal ve spor tesis yapılacak, taş işçiliği meslek edindirme kurslarında ders olarak öğretilecektir. Taş işçiliği ustaları yine büyük eserlere imzaları atabileceklerdir.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER