ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 16:10

Başkan Burma, sel mağdurları ile buluştu


Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, sel nedeni ile ev ve işyerleri sular altında kalan vatandaşlarla buluştu. Onların sorunlarını dinlerken, kendisi de bu konuda yaptıklarını ve yapılması gerekenleri anlattı.

Sel konusunda yıllardır sıkıntı çektiklerini ve mağdur olduklarını belirten Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, "Yazdığım raporlarla bu konuyu sürekli gündeme taşıdım. 2012 yılındaki raporum sonrası Büyükşehir Belediyemiz ve ilgili kurumlar tarafından yapılan çalışmalar hız kazandı. Bunun sonucunda ilçemiz için tehdit büyük tehdit oluşturan Kuru Zeytin Deresi, Affanlı Deresi ıslah edilirken,Barış Bulvarı'nda da son derece başarılı çalışmalar yapıldı,yapılmaya da devam ediliyor. Konu ile ilgili kurumlarla sürekli diyalog ve işbirliği içerisindeyiz. Onların bu işe kararlı bir şekilde sarılışı ile sorunun çözüleceğine yürekten inanıyorum. İnşallah bu çalışmaların sonucunu alacağız. Geçtiğimiz aylarda yaşadığımız, metrekareye 205 kilogram yağan yağmurun, Türkiye'de etkilemeyeceği kent yoktur. Ama bütün bu çalışmalar bittiğinde ileride Atakum böyle büyük yağmurlardan bile etkilenmeyecek duruma gelecektir." dedi.

Büyükşehir Belediyesi ile sorunun çözümü noktasında sürekli bir işbirliği ve gayret içerisinde olduklarını da sözlerine ekleyen Başkan Burma, "Büyükşehir Belediyesi alt yapı sorunlarının çözümü ile ilgili büyük bir çaba içerirsindedir. Biz de, onlara destek olmak adına bazı çalışmalar yapmaktayız. Bunlardan birisi de, çalışmalar tam anlamı ile bitene kadar ki dönemde yağmur yağması ile oluşabilecek sorunları en aza indirmektir. Bunun için, özelilikle maddi imkansızlıklar nedeni ile bordum katlarda oturmak zorunda kalan ve sel sularından en çok mağdur olan sizlerle bir araya gelerek ne gibi tedbirler alabiliriz? Siz ne yapabilirsiniz? Biz ne yapabiliriz? konularını tartışmak, karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak istedim. Ben sizlerden özellikle yağmur sularının kanalizasyona girmesinin önlenmesi konusunda yardım bekliyorum. Çünkü, sizlerin de ortak görüşü ile oluşan zararın önemli bir kısmı kanalizasyon sisteminin bu kadar suyu taşımayarak geri tepmesi sonucu oluştuğu apaçık bellidir. Diğer bir önemli sorun ise parsel bacalarından gelen suların yarattığı tehlikedir. Bu da çekpas sistemi yapılarak önlenebilir. bu konuda biz size her türlü teknik desteği ve yardımı vereceğiz. Ayrıca, cadde ve sokaklardan su geliyorsa onları önlemeye yönelik çalışmalarımız da olacaktır. Bir de havza yani memba tarafından gelen suların her tarafa dağılarak, kendi başına hareket etmesi önlenmeli ve belli noktalara yönlendirilmeli, oradan denize ulaşımı sağlanmalıdır. Bu konuda Vatan Caddesi'nde ciddi bir çalışma yapılmaktadır. Aynı çalışmaların Mustafa Kemal Bulvarı ve Alparslan Bulvarı'nda, İkizler Sokağı'nda, Mediva'nın yanında, Vadiler Sitesi'nde de yapılması gerekmektedir. Konunun takipçisiyim. Gerçekleşmesi için projeler üretildi. Buralarda da çalışmalar yapılıp, düşük kotlardaki sular denize ulaştırıldığı takdirde artık önemli bir sorun yaşamayacağımızı ümit etmekteyim." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER