ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 13:09

Başkan Akyürek müjdeyi verdi

Başkan Akyürek müjdeyi verdi

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’ya yeni yapılan stadyumun ardından şehir merkezinde bulunan Atatürk Stadı ve alanının yüzde 75’inin yeşil alan olarak kullanılacağını söyledi.


Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’ya yeni yapılan stadyumun ardından şehir merkezinde bulunan Atatürk Stadı ve alanının yüzde 75’inin yeşil alan olarak kullanılacağı bir taslak proje hazırladıklarını açıkladı.

Cumhuriyet Bayramı töreni sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Başkan Akyürek, Konyaspor’un maçlarını oynadığı Atatürk Stadyumu’nun yeni stadın yapılmasının ardından nasıl değerlendirileceğine açıklık getirdi. Akyürek, Atatürk Stadı ve alanının şehrin en önemli alanı olduğuna dikkat çekerek, anıt alanı ve tören alanının bulunduğu şehir merkezinde yer aldığını ifade etti.

Şehir gelişimi açısından, bu tarz projelerde çok dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Akyürek, “Bizim stadyum ve spor kompleksi çalışmalarına girmemizin bir nedeni, şehrimizin dünya spor rekabetinde geri kalmamasını sağlamaksa da diğer bir nedeni de şehrimizin kimliğine uygun bir şekilde değerlendirme amacıdır. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yaptığımız protokol neticesinde, yapacaklarımızı tamamladıktan sonra burası belediyemize devrolmuş olacak.” dedi.

Devrolacak alan ile ilgili taslak bir projeleri olduğunu anlatan Akyürek, projeyi sivil toplum kuruluşları, medya ve halkla istişare etmek istediklerini ifade etti. Alanın nasıl değerlendirileceği hususunda kırmızı çizgilerinin ‘yüzde 75 yeşil alan’ olduğunu açıklayan Akyürek, “Kırmızı çizgimiz şu; burası 100 bin metrekareyi aşan bir alan. En az yüzde 75’i yeşil alan olacak. En az yüzde 75’i şehrimizin nefes alabileceği yeşil alan olarak değerlendirilecek. Yürüyüş yolları, bisiklet yolları ve diğer düzenleme alanlarıyla bir cazibe merkezi olacak. Yani diğer amaçla değerlendirilecek bölüm yüzde 25’ini geçmeyecek.” şeklinde açıklama yaptı.

        "BÖLGE, TÜRKİYE’NİN KONUŞTUĞU ALAN HALİNE GELECEK"

Tahir Akyürek, yüzde 75 yeşil alanın dışında kalan diğer yüzde 25’lik kısmın ise yine halkın kabul edebileceği bir mimari tasarım olacağını söyledi. Bu konuda, şu an çalışmalar yaptıklarını anlatan Akyürek, konu hakkında anketle halkın görüşünü sormayı düşündüklerini dile getirdi. Alan düzenlemesinde genel amaçlarının bölgeyi merkez parkı, bir nevi şehir parkı haline getirmek olduğunu aktaran Akyürek, şunları söyledi:

“Aynı zamanda, park alanının çevresinde de yeni düzenlemeler planlıyoruz. Şu anda da Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ile de bu bölge ile ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Şehrimizin bir cazibe merkezi olması için buraya özel bir tasarım hazırlıyoruz. Bu, çok önemli bir açıklama. Bu bölgenin tamamı için bunu düşünüyoruz. İstasyon bölgesinden Alaeddin Tepesi’ne kadar olan alanda asfalt kalitesinden ağaç düzeni, cephe düzeni ile de burası Türkiye’nin konuştuğu bir alan haline gelecek.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER