ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 12:12

Basit usulde vergiye tabi esnafın vergilendirmesinde değişiklik olmayacak

Basit usulde vergiye tabi esnafın vergilendirmesinde değişiklik olmayacak


 Manisa Lokantacılar, Kebapçılar, Tatlıcılar ve Yoğurtçular Odası Başkanı Mehmet Akgül, yeni büyükşehir olan illerin sınırları içerisinde faaliyet gösteren basit usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkarların vergilendirme sisteminde değişiklik olmayacağını bildirdi. Akgül, esnaf ve sanatkarların mevcut şartların devamı halinde basit usulden yararlanmaya devam edeceğini kaydetti.

Oda binasında basın toplantısı düzenleyen Başkan Akgül, Bakanlar Kurulu ile büyükşehir belediyesi olan illerde her türlü emtia imalatı ile uğraşanlar, her türlü emtia alım, satım ile uğraşanlar, inşaat ile ilgili her türlü işlerle uğraşanlar, motorlu taşıtların her türlü bakım ve onarım işleriyle uğraşanlar, lokanta ve benzeri işletmelerini işletenler ile eğlence ve istirahat yerlerini işletenlerin basit usul uygulamasından yararlanamadıklarını söyledi.

Akgül, diğer taraftan, 6360 Sayısı Kanun ile mevcut 13 ilin dışında 14 ilin daha büyükşehir belediyesi olarak kabul edildiğini ve büyükşehir belediyesi olan bütün illerin büyükşehir belediye sınırları, ilin mülki sınırları haline getirildiğini söyledi. Akgül, 6360 Sayılı Kanun'un yayımını izleyen ilk mahalli idareler genel seçiminin yapılacağı (Mart 2014) yürürlüğe gireceğini belirtti.

Akgül, “Bu tarih itibariyle büyükşehir belediyesi olan ve büyükşehir belediyesi sınırları genişleyen yerlerde faaliyet gösteren basit usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkarlarımızdan belirtilen faaliyetleri yapanların gerçek usulde geçeceği yönündeki endişeler üzerine, Maliye Bakanlığı ile gerekli görüşmeler yapıldı. Bu görüşmeler neticesinde hazırlanan 95/6430 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararında değişiklik yapan 2013/5080 sayılı karar Resmi Gazete'de yayınlandı. Buna göre, 6360 Sayılı Kanun'un yürürlüğe girmesiyle beraber büyükşehir belediyesi kurulan ve büyükşehir belediyesi sınırları içerisine alınan yerlerde faaliyet gösteren basit usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkarlarımızın vergilendirme yöntemlerinde hiçbir değişiklik olmayacak, mevcut şartların devamı halinde basut usulden yararlanmaya devam edebilecekler.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER