ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 22:53

Basın Konseyi Yayın Yasağına Itiraz Etti

Basın Konseyi Yayın Yasağına Itiraz Etti


Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit, Reyhanlı’daki patlamalara ilişkin alınan yayın yasağının kaldırılması için mahkemeye başvurdu.
Birgit tarafından Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesi’ne iletilmek üzere İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne verilen dilekçede, Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesi’nin böyle bir karar verme yetkisinin bulunmadığı ifade edildi.
Anayasada, AİHM’deki basın özgürlüğü ile ilgili maddelerin yer aldığı dilekçede, verilen karar ile bu karara gösterilen dayanaklar arasında fikri bağ bulunmadığı belirtildi.
Soruşturma gizliliğinin bütün demokratik hukuk düzenlerinde kabul edilmiş temel bir prensip olduğu anlatılan dilekçede, “Ancak bu prensip asla halkın haber alma hakkının önünde bir engel teşkil edemez. Kırkın üzerinde vatandaşın ölümüne neden olan terör saldırısına ilişkin halkın haber almasını imkansız hale getirecek kapsamda verilen kararın gerekçesinde konuyla ilişkili bir kanuni dayanak dahi gösterilememiştir.” denildi.
Mahkemeye sunulan dilekçede, kararın gözden geçirilerek kaldırılmasına, itirazın yerinde görülmemesi durumunda itirazı incelemeye yetkili merciye gönderilmesi istendi.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER