ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 16:10

Başarı’nın mimar öğrencileri Mimar Sinan’ı yaşatacak

Başarının mimar öğrencileri Mimar Sinanı yaşatacak


Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, Mimarlık Fakültesi bünyesinde yakında faaliyete geçecek iç mimarlık bölümü ile başta Samsun olmak üzere iç ve dış mimariye katkı sunacak mimarlar yetiştireceklerini belirtti.
Başarı Üniversitesi bünyesinde bulunan Mimarlık Bölümüne işadamı Ali İhsan Aka tarafından hediye edilen Heykeltıraş Füsun Yalçın'a yaptırılan Mimar Sinan büstü, Başarı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, öğrenciler ve hocaların da katıldığı bir törenle açıldı.

Mimarlık bölümü öğretim üyelerinin yaklaşık 2 aylık bir hazırlığın ardından açtıkları proje sergisi ve Mimar Sinan Büstü'nün açılış töreninde bir konuşan Rektör Prof. Dr. Bekdemir, “Kendi ürettikleri eserleri sergileyen tüm öğretim görevlisi ve öğrencilerimizi kutluyorum. Mimarlık bölümümüze ek olarak iç mimarlık bölümünü de yakında faaliyete geçireceğiz. Kendi çizgimizin özgün tarzımızın korunması, gelişmesi açısından son derece önemli gördüğüm mimarlık fakültemizin her geçen gün büyümesi ve şehrimize katkı sağlayacak olması beni gururlandırmaktadır." diye konuştu.

Açılışa katılan Atakum Belediye Başkanı Metin Burma ise "Samsun uzun yıllar mimarlık fakültelerinden uzak kalmıştı. Şimdi iki tane var ve bu beni çok sevindiriyor. Mesele mekan planlama, kentsel canlanma ise orada mimarların olması gerekir diye düşünüyorum. Kentler bizim kaynaklarımızı yutan derin karanlık kuyular olmaktan çıkarılmalıdır. Mimarlık fakülteleri kentimiz için bu açıdan bir umuttur. Buradaki projeleri ve gençlerin eserlerini gördükçe fakülte günlerim aklıma geldi,çok duygulandım. Hepinize başarılar diliyorum." dedi.
Tören sonrası Rektör Prof. Dr. Bekdemir ve Başkan Burma, sergide emeği geçenlere plaketlerini verirken, projeleri de gezdi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER