ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 10:51

Başarılı ameliyatla kamburundan kurtuldu


Kayseri 'de 28 yaşındaki Sinan Ceylan, hayatını kabusa çeviren kamburundan kurtulmak için geçirdiği iki ameliyattan başarılı sonuç alamayınca başvurduğu üçüncü hastanede, hayati tehlike riskiyle ameliyata girdi. Türkiye'de sınırlı sayıdaki merkezde yapılan ameliyatla her omuruna vida takılan Ceylan, sağlığına kavuştu. Ceylan, en büyük mutluluğunun kimsenin yardımı olmadan yürümek olduğunu ifade ediyor.

Tıp dilinde kifoz (kamburluk) olarak adlandırılan hastalık, 28 yaşındaki Sinan Ceylan’ın yaşamını adeta kabusa çevirdi. Oturup kalkarken, yatarken, bir yerden bir yere yürürken ciddi sıkıntılar yaşayan Ceylan’a, iki defa kamburluğun düzeltilebilmesi amacıyla ameliyat yapıldı. Ancak bu ameliyatlardan sonra omurgası daha da kötü hale gelen Sinan Ceylan, sorunun düzeltilmesi amacıyla başvurduğu kurumlardan üçüncü ameliyatın riskli olacağı yönünde bilgi aldığını söyledi. Derdinin çaresini aramaktan vazgeçmeyen Sinan Ceylan, ikinci bir görüş almak üzere Acıbadem Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nurullah Ermiş’e başvurdu.

Hastanın tüm tetkiklerinin ve muayenesinin ayrıntılı bir şekilde yapılmasının ardından durumuyla ilgili net bir bilgi edinebildiklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Nurullah Ermiş, "Hastanın sırt bölgesine yani kamburluğun olduğu alana iki defa cerrahi uygulanmış. Fakat bu ameliyatların ardından kamburluğun olduğu bölge o şekilde kaynamış. Muayenesini tamamladığımızda, sırt bölgesinde omurganın sertleşmesinden dolayı hiç hareket olmadığını saptadık. Kamburluğun düzetilmesi için omurganın gevşetilmesi gerekiyordu. Üçüncü ameliyatı bu nedenle yapmamız önemli ve gerekliydi." diye konuştu.

"HER OMURUNA VİDA TAKILDI"

Hastanın kısa sürede ameliyata alındığını ve ameliyat sırasında her bir omuruna vida takıldığını anlatan Dr. Nurullah Ermiş, hastanın ameliyatına ilişkin olarak şu bilgileri verdi: "Omurganın kamburluğu vidalara takılan titanyum çubuklarla rahatlıkla düzeltilmesi gerekirken bu hastanın omurgasının kambur vaziyette kaynamış olması bu düzeltmeyi zorlaştıran en önemli faktördü. Bu nedenle omurgaya ülkemizde sadece belirli merkezlerde uygulanabilen 'omurga osteotomisi' adı verilen bir ameliyat tekniği uygulandı. Omurga tam 3 bölgeden kesilerek, omurilik dediğimiz sinir ağı korundu. Böylece omurga eskisinden daha esnek bir hale getirildi ve kamburluk düzeltildi. Hastamızın felç kalma riski çok yüksekti. Biz de ameliyatta elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Felç kalma riskinin yüksek olduğu bir ameliyat başarıyla sonlandırıldı. Hastanın kamburluğu düzeltildi. Hastamız operasyonun ardından tam bir gün sonra yardım almaksızın yürümeye başladı. Kendisini üç gün sonra da taburcu ettik. Taburcu ettiğimizde herhangi bir ağrı şikayeti yoktu. Hastamıza ameliyat sonrasında bol bol yürümesi, egzersiz yapması, ağır işlerden üç ay süreyle uzak durmasını önerdik.”

"YARDIMSIZ YÜRÜYÜNCE ÇOK SEVİNDİM"

Ameliyatın ardından kamburluk sorunundan kurtulduğu için çok mutlu olduğunu ifade eden Sinan Ceylan, “Kamburluk derdim için 3 defa ameliyat oldum. Her türlü riski göze aldım, umudumu hiçbir zaman kaybetmedim. Hayatımın kalanını kambur bir şekilde sürdürmek istemiyordum. İnsanın hastalandığında doktoruna güvenebilmesi çok önemli. Ameliyatta riskimin olduğunu söylediler, ama ben önce Allah’a sonra doktoruma güvendim. Ameliyat kararı verildiğinde, hiç korkmadan kabul ettim. Aklıma kötü düşünceleri getirmedim. Hep iyi olacağıma inandım. Ameliyattan sonra ayağa kalkıp kendi başıma, üstelik sırtımda bir kamburluk olmadan yürüyebildiğimi görünce çok mutlu oldum. Doktoruma ve Acıbadem Kayseri Hastanesi’ne, bana emeği geçen tüm sağlık personeline çok teşekkür ederim." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER