ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2014 Cuma 18:27

Başakpınar’da cami temeli atıldı

Başakpınarda cami temeli atıldı

Kayseri Talas ilçesine bağlı Başakpınar Mahallesi'nde arsası belediyeye ait, yapımı hayırseverler tarafından gerçekleştirilecek


Yıldızevler Kooperatif Camii temeli törenle atıldı. Törene, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Başkan Özhaseki, Kayseri'nin ticaret ve sanayinin yanı sıra hayırseverleriyle de anıldığını belirterek, bugüne kadar 600 hayırseverin toplam 1 milyar dolarlık hayır yaptığını söyledi. Başkan Özhaseki, şöyle konuştu: "Mustafa Bey'e, gelirken hayırsever olup olmadığını sordum, biraz anonim olacak dedi. Daraldığınız yerde ben yapımını tamamlamaya söz veriyorum. Cenabı Allah'a şükürler olsun; bizim şehrimiz ticaretiyle ve sanayisiyle de bilinir ama günümüzde hayırseverleriyle nam yapmış. Son 15 yıl içinde biz Kayseri'de 4 hayırseverler zirvesi yaptık. Bu zirvede hayır işlemiş kim varsa davet edip cumhurbaşkanımızı, başbakanımızı çağırdık ödül verdirdik. Çünkü bu bizim hakikaten övüneceğimiz bir durum. 600'den fazla hayırseverimizin bağışı toplam hayır rakamı 1 milyar doları geçti. Bu rakam Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin 4 yıllık bütçesi demek. Allah daha çok versin. Şehrimizdeki 4 üniversitenin 100 civarında binası var. Devlet tarafından yapılan sadece Erciyes Üniversitesi rektörlük binası, o da 13 yılda tamamlandı.

"KAYSERİLİ İŞ ADAMLARIMIZIN NİYETİ BOZUK DEĞİL"

Başkan Özhaseki, Kayserili iş adamlarından övgüyle bahsederek, "Bu şehirde hareket olursa, bereket olursa, işler iyiye giderse, organize sanayiler çalışırsa, insanlar para kazanırlarsa dönüp hayır işliyorlar. Ufak tefek lüksleri artıyor olabilir, arabasının modelini değiştirebilir, evini genişletebilir, varsın olsun. Ama Allah'a şükür Kayserili iş adamlarımızın niyeti bozuk değil. Hepsi de hayır işliyor. Bizler dua edelim şehirde işler iyiye gitsin, bunlar da döner hayır işlerler." dedi.

"500'DEN FAZLA NOKTAYA YETİŞİYORUZ"

Son yasayla Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ne 500'ün üzerinde nokta bağlandığını hatırlatan Başkan Özhaseki, şunları söyledi: "Köylerimiz mahalle haline geldi. Biz buralara su, kanal ve arıtma tesislerinden başlayarak üst yapı, okul ve cami gibi eksiklikleriyle ilgili bir program yaptık. Bir kısmını biz yapıyoruz, bir kısmına hayırsever buluyoruz ama hiçbirine yok demiyoruz. Hepsini zaman içinde çözeceğiz. Biz Allah'ın izniyle bunların altından kalkarız. Başakpınar'a stadyum ve spor kompleksini yapıyoruz. Lisenin yeri tespit edildi, hayırsever bulacağız ama ihalesine kanunen birinci ayda çıkıyoruz. Üçüncü ayda inşaata başlayıp lise sorununu inşallah çözeceğiz. Bu vesileyle hicri yılbaşımız, Muharrem ayımız mübarek olsun."

Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu ise konuşmasına, Başakpınarlıların hicri yılbaşı ve Muharrem ayını kutlayarak başladı. Göreve geldikleri 6 ay içinde birçok projenin uygulama aşamasına geldiğini ifade eden Başkan Palancıoğlu, "Başakpınar ile ilgili projeleri takip ediyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımızın destekleriyle spor kompleksi ve stadyum inşallah yakında bitecek. Talas'ta 6 cami yapımı için hayırseverlerimizle anlaştık. Geçen hafta Reşadiye'de ilkinin temelini attık. İkisi Anayurt'ta, ikisi de Bahçelievler'de yapılacak. İnşallah 2015'in başına kadar temellerini atmayı planlıyoruz. Okul, yol ve diğer hizmetlerle ilgili çalışıyoruz. Allah birlik ve beraberlik içinde daim olmamızı nasip etsin." diye konuştu. Konuşmaların ardından yapılan dualarla caminin temeli atıldı. Daha sonra vatandaşlara aşure dağıtıldı.


 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER