ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 09:55

Bartın Kumluca'da avcılık kursu açıldı

Bartın Kumlucada avcılık kursu açıldı


Bartın’ın Ulus ilçesine bağlı Kumluca beldesinde, avcılık eğitim kursu açıldı. Kumluca Belediyesi toplantı salonunda Bartın Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü, Ulus Halk Eğitim Merkezi, Kumluca Avcılık ve Atıcılık İhtisas Kulübü işbirliğiyle açılan kursa 40 kişi katılıyor. Toplam 36 saat sürecek kursta başarılı olanlara, avcı eğitimi ve avcılık belgesi verilecek.

Kurs öğretmeni olan Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü mühendisi Yemilhan Atılgan, yaptığı açıklamada, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan avcı eğitim belgesi alanlar, yasal şartlarda avlanabilecek. Avcılığın aslında katliam değil tabiatı korumak, avcıların da aslında doğayı seven insanlar olduğunu bildiğimiz için bu konularda bilinçlendiriyoruz. Eğitimlerimizde de ön plana biyolojik çeşitlilik, ekoloji, sağlık ve avcılık mevzuatı gibi dersler çıkıyor.” dedi.

Kulüp Başkanı Hasan Bayraktar ise,“Yöremizde avcı eğitim belgesi olmayan, daha önce bu kurslara katılmamış avcı arkadaşlarımız için böyle bir kurs düzenledik. Kursa 40 arkadaşımız katıldı.” diye konuştu. Kursiyerlerden Mehmet Aksoy da, “Buraya gelmemizin amacı, bilinçli avlanmayı öğrenmek.” dedi. Şaban Önder ise, “Sadece belge almak için katılmıştık, gerçekten faydalı oldu. Avcının çevredeki önemini, çevreye kattıklarını ve neler yapması gerektiğini öğrendik. Bundan sonra bilinçli avcı olacağız inşallah. Tedbirsiz avlanmayacağız, daha dikkatli olacağız.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER