ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 14:59

Balkanlarla İşbirliği Projesi’nin merkez üssü Arnavutluk oldu


Balkan ülkelerinde yaşayan soydaşlara destek olmak ve bölgenin barışına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen, 'Balkanlarla Sürekli İşbirliği ve Temas Projesi' sürüyor. Projenin Yürütme Kurulu Arnavutluk temaslarını tamamlayarak Türkiye’ye döndü.

Dünyanın 53 ülkesinden 225 üyesi bulunan İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) öncülüğünde, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Osmanlı Derneği ile ortaklaşa gerçekleştirilen ‘Balkanlarla Sürekli İşbirliği ve Temas Projesi’, Balkanlarda yaşayan soydaşların ihtiyaçları doğrultusunda projeler geliştirmeyi ve bulunacak sponsorlarla da bu projeleri uygulamayı hedefliyor. İki yıl sürecek projede Arnavutluk’ta incelemeler yapıldı. İlk etapta Kosova ve Makedonya’da; projenin ikinci etabında da Arnavutluk’ta resmi ve sivil kurumlarla yoğun görüşmeler gerçekleştiren heyet, Arnavutluk’un güneyindeki Korçe (Görüce) bölgesini de ziyaret etti. Balkanlarla ilgili proje havuzu oluşturmayı ve tespit edilen projelerin uygun partnerlerle hayata geçirilmesini amaçlayan inisiyatif tüm Balkan ülkelerini kapsıyor.

Projenin merkez üssünün Arnavutluk olduğunu söyleyen Yürütme Kurulu Başkanı Cihangir İşbilir şunları söyledi: “Yaptığımız tüm ön çalışmalar ve danışma kurulumuzun rapor ve tavsiyeleri çalışmalarımızın olumlu meyveler vermesi için Arnavutluk’un hayati önemde olduğuna dikkat çekiyordu. Onun için Arnavutluk Balkanlarla işbirliği Projesi için hayati önemde. Bu çerçevede önümüzdeki aylarda Arnavutluk sivil toplum kuruluşları ile İslam Dünyası ve bilhassa Türkiye STK’ları arasında kalıcı işbirliklerinin tesis edilmesi için bir takım çalışmalar yapacağız. Arnavutluk’taki kültürel ve tarihi İslam mirasının ayağa kalkması için Arnavut kardeşlerimize her türlü desteği vereceğiz. Bu çerçevede yılda iki defa gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Gençlik Buluşması’nı 1-6 Temmuz’da Tirana’da gerçekleştireceğiz. Ayrıca Gençlik Kurulumuz Genç İDSB Balkan Masası da projemize katılacak ve bilhassa gençliğe yönelik projeleri icra edecek.”

Balkanlarla Sürekli İşbirliği ve Temas Projesi Yürütme Kurulu Üyesi Ali Sait Adiloğlu da Arnavutluk şehirleri hakkında detaylı çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Adiloğlu, "Arnavutluk’taki belediyelerle kardeş belediye yapıp buradaki çalışmalarımızı daha da genişletmeyi hedefliyoruz. Ecdadımızın bu bölgelere ne kadar önem verdiğini iyi biliyoruz. Şimdi sorumluluk bizde. Tarihi sorumluluğumuzdan kaçamayız. Uzun yıllar baskıcı yönetimler altında kalan ve ciddi kimlik bunalımları yaşayan kardeşlerimize sahip çıkacağız" dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER