ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 18:53

Balkan: İslam dini hicrete çok önem vermiştir

Balkan: İslam dini hicrete çok önem vermiştir


Sivas Müftüsü Recep Şükrü Balkan, "Hz. Peygamber’in(S.A.V) Mekke’den Medine’ye göç etmesinin takvime esas alınması İslam'ın, hicrete verdiği önemi vurgulamaktadır." dedi.

İnsanlığın varlığı ile beraber meydana gelen birçok hadise bulunduğunu kaydeden Müftü Recep Şükrü Balkan, bu hadiselerden bir tanesinin de hicret olduğunu söyledi. İslam tarihi açısından hicretin öneminin çok büyük olduğunu anlatan Balkan, "Hz. Ömer(r.a) döneminde Müslümanlar için bir takvim belirleme ihtiyacı doğmuştur. Bunun için çeşitli fikirler ortaya atılmıştır. Hz Ali (r.a)’ın teklifiyle Mekke’den Medine’ye hicret edilmesi takvimin başlangıç olarak ele alınmıştır.” şeklinde konuştu.

Müftü Balkan, Hicretin özellikle Hz. Peygamber’in(S.A.V) Mekke’den Medine’ye göç etmesi manasına geldiğini aktararak, şöyle devam etti: "Peygamberimizin hicret sonrası 3 önemli icraatı vardır. Birincisi ilk mescidi yaptırmıştır. İkincisi Ashabı Suffa dediğimiz bugün üniversite ayarında bir okul kurmuştur ki büyük kişiler hep oradan çıkmıştır. Üçüncüsü de Medine’de pazar yeri kurdurarak ticaret alanı meydana getirmiştir. O devir itibariyle çok önemli icraatlardır. İlk caminin yapılması kalbi temizleme anlamı taşımaktadır. Ashabı Suffa’nın kurulması aklın temizlenmesi anlamına gelir. Pazar yerinin kurulması da midenin temizlenmesi anlamına gelir. Bu bir toplumun hem aklının, hem kalbinin hem de midesinin temiz olması o toplumu tertemiz bir toplum olarak ortaya çıkartmaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman hicretin bu yönü de önem arz etmektedir."

Balkan, Tüm İslam aleminin hicri yılbaşını tebrik etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER