ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 15:27

Balıkesir'de tarıma elverişli alanlar çöpten arındırılıyor

Balıkesirde tarıma elverişli alanlar çöpten arındırılıyor


Balıkesir Belediyesi, "Katı Atık Yönetimi" projesi kapsamında Pamukçu ve Kepsut’un mevcut çöp depolama alanındaki atıkları, merkez sahada rehabilite edilecek alana taşındı. Çalışmalarla birlikte toplam 35 bin ton atık taşınarak, 62 bin metrekarelik tarıma elverişli alan açılmış oldu.

Pamukçu beldesinde 12 yıldır çöp depolanan yaklaşık 10 bin metrekarelik tarıma elverişli arazide bulunan 10 bin ton, Kepsut'taki Kille Deresi kenarında ise 10 yıldır yaklaşık 52 bin metrekare tarıma elverişli arazide bulunan 25 bin ton atığın merkez sahaya taşınmasıyla rehabilitasyon sürecinin ilk adımı tamamlandı. Pamukçu ve Kepsut sahalarının taşıma işlemi, programına göre 75 günde tamamlanması beklenirken sekiz kamyon ve 17 TIR'la yapılan çalışmalar sonucunda 30 günde bitti. Böylece atıkların düzensiz depolaması ve çöp sızıntı sularının Kille Deresi ile Kepsut ve Pamukçu’nun yer altı sularını kirleterek çevre sağlığı açısından tehlikeli sonuçlar doğurma tehlikesi ortadan kaldırıldı.

Balıkesir Belediyesi’nin en önemli projelerinin başında gelen Katı Atık Yönetimi’nin merkez saha inşaat çalışmaları devam ediyor. Bu sürede BAÇEYÖB’e üye belediyeler, kendilerine gösterilen alanda çöp depolamaya devam edecek. Tamamlanmasının ardından süreç içinde belirlenen alanlarda depolanan çöpler merkez sahaya getirilerek, Pamukçu ve Kepsut sahaları rehabilite edilecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER