ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 16:30

BAKA, Japonya ile işbirliği için toplantı yapacak

BAKA, Japonya ile işbirliği için toplantı yapacak


Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Japonya ile ticari bağların kuvvetlenmesini amacıyla 'Türkiye-Japonya Yatırım ve İşbirliği Fırsatları' konulu toplantı düzenleyecek. Bu kapsamda Japonya Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı’na (METI) bağlı kar amacı gütmeyen yarı özel organizasyon Japon Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) Türkiye Ofisi yetkileri Türkiye’ye yatırımcı çekmek için faaliyetlerini sürdürüyor.

2011 yılında Körfez Ülkeleri İşbirliği Fırsatları ve 2012’de Türkiye-Hindistan Yatırım ve İşbirliği Fırsatları toplantıları düzenleyen BAKA, Japonya işadamlarına yönelik işbirliği ve fırsatları toplantısı hazırlıklarına başladı.

        Çalışma kapsamında JETRO’nun Türkiye’ye Japon yatırımcı çekme amacıyla çalışmalarını sürdüren Türkiye Ofisi’nin yetkilileri, BAKA Dış İlişkiler Birim Başkanı Mehmet Pehlivan ve uzman Selin Şen’in eşliğinde Antalya Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkanvekili Dr. Ahmet Altıparmak’ı ziyaret etti. Japonya'nın diğer devletlerle olan ticari ilişkilerini düzenlemek ve geliştirmek amacıyla faaliyet gösteren JETRO’nun heyetini kabul eden Antalya Valisi Altıparmak, “Milli kimliğini koruyarak kalkınmasını sağlayan Japonya bizim için özel bir yerdir. Her Türk insanının kafasında Japonlara karşı bir sempati vardır. Japonya ile Antalya arasında ticari ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Türk insanı Japonlar ile işbirliğine hazır.” diye konuştu.

        45 ülkede 78 ofis ile yatırım arayışı içinde olduklarını ve Japonya’dan Türkiye’ye yatırımcı çekme amacıyla faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eden JETRO Türkiye Ofisi Genel Müdürü Naohiko Yamaguchı da şunları söyledi: “Türk insanı gerçekten çok çalışkan, Türkiye’de Japonya’nın 1970’lerini görüyoruz. Japon yatırımcılar, sadece Türkiye değil Türk ortaklarla Kafkaslardan, Ortadoğu’ya kadar tüm bölgede yatırım yapmak istiyor.”

        JETRO heyeti, Türkiye-Japonya Yatırım ve İşbirliği Fırsatları toplantısı hazırlıkları kapsamında Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ATSO) ziyaret edecek. Organizasyonun tarihi ileride belirlenecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER