ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2013 Perşembe 19:49

Bağ bozumuyla birlikte pekmez yapımı başladı

Bağ bozumuyla birlikte pekmez yapımı başladı


Yozgat'ta bağ bozumuyla birlikte vatandaşlar pekmez yapmına başladı. Sarıkaya ilçesi Kürkçü köylüleri, bu yıl verimli bir üzüm hasadı gerçekleştirdiklerini belirterek, topladıkları üzümleri kazanlarda kaynatarak pekmez yapımına başladı.

Köy sakinleri 'bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur' ata sözünden yola çıkarak, bağların bakımına özen gösterdiklerini ifade ediyor. Evlerinin önüne ya da tarlada oluşturdukları 2-3 dönümlük bağlarda yetişen üzümlerin bu yıl daha verimli olduğunu söyleyen köylüler, üzüm hasadından memnun.

Şeref Kula isimli köy sakini, topladıkları üzümleri pekmez olarak değerlendireceklerini belirterek, "Önce üzümü bağdan topluyor, daha sonra bu havuza getiriyoruz. Pekmezin mayası beyaz toprak her yerde yok, beyaz toprağı üzerine atıyoruz ve üç beş kişi ile bir olup havuzdaki üzümü eziyoruz. Bu işlem taki suyu iyice çıkana kadar devam ediyor. Sonra üzüm suyunu buradan kevgirle süzeriz, oradan götürürüz ve kaynayan kazana dökeriz. O kazanda haşlarız, iki üç saat kaynadıktan sonra tekrar diğer kazana boşaltırız. Sonra yine 2-3 saat dinlendirdikten sonra tekrar süzerek başka kazanda yine kaynatırız. Kaynatma işine özen göstermemiz gerekir, çünkü çok ya da az kaynamasından ziyade kıvamını tutturmak önemlidir. Biz kazanda pekmez iyice köpürüp rengi altın sarısı gibi olana kadar kaynatırız ancak o zaman hazır olur. Bizim pekmezimiz tamamen doğaldır. Eskiden köyümüzde pekmez yapan çoktu, şimdi pek kalmadı. Bizde dededen kalma 70 senelik bağın bakımını yaparak üzüm ve pekmezimizi temin ediyoruz." dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER