ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 15:07

Bağ belleme dönemi başladı


Siirt’te tarımla uğraşan vatandaşlar, daha fazla verim elde etmek için bağlarını bellemeye başladı.

Bağ sahibi Abdulaziz Dalkılıç her yıl baharın gelmesine yakın bu dönemde belleme çalışmalarını yaptıklarını belirterek, bu dönemde yapılan bellemenin verimi artırdığını söyledi.

Dalkılıç, “Kışın geride bıraktığı izleri taşıyarak iyi bir bakıma ihtiyaç duyulan bağ ve bahçelerde belleme dönemi başladı. Gerek havaların ısınmasından, gerekse bitkilerin gelişme dönemine girmesi nedeniyle bahçedeki doğal örtüye en iyi yetişme ortamını sağlamak gerekir. Toprak kış aylarında kar, yoğun yağışlar, aşırı soğuklar nedeniyle sertleşir ve hava alma güdüsünü kaybetmiştir. Bu nedenle öncelikle toprağı yüksek miktarda havalandırmak gerekir bu amaçla belleme yaparak bu çalışma sistemini sürdürüyoruz. Genellikle bu işi bel küreği ile yaparak, toprağı bir kürek derinliği kadar açıyoruz. Ortaya çıkan büyük toprak kütleleri çapa yardımı ile parçalayıp, tırmıkla kaba tesviyesi yapıyoruz. Bu şekilde toprak hem havalandırılıyor, hem de bitki yetişmesine uygun bir zemin oluşturuyoruz.” şeklinde konuştu.
Siirt’te imkanı olan çiftçiler ise bağ belleme çalışmalarında genellikle traktör ve çeşitli tarım aletlerini kullanıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER